Sandberg

Bratislava

Pozostatky mora, alebo priamo morský piesok, či dokonca skameneliny pri Bratislave? Sandberg prezývaný pieskový kopec sa skutočne nachádza v blízkosti Devínskej Novej Vsi. Ako sa sem dostať a kde parkovať? Dozviete sa v článku.

Sandberg je súčasťou prírodnej rezervácie Devínska Kobyla v Malých Karpatoch. Miesto bolo objavené tak trochu náhodou a to počas ťažby pieskovcov, pre potreby tehelne v Devínskej Novej Vsi.

Sandberg

Chránená lokalita v súčasnosti patrí medzi najvýznamnejšie paleontologické miesta na Slovensku. Na Sandbergu sa našlo veľké množstvo skamenelín, napríklad zuby žraloka, pozostatky korytnačiek, kosti veľryby, tuleňa a mnohých ďalších zvierat.

Zaujímavosťou je, že v pieskovcoch hniezdi Včelárik zlatý, ktorý si hĺbi až 1 metrov hlboké hniezda. Z rastlín tu dokonca rastie veľmi vzácna drobná orchidea. Miesto je atraktívne aj vďaka výhľadom na okolie. Pozorovať odtiaľto môžeme Devínsku Novú Ves, zrúcanina hradu Devín a rieku Morava.

Pri pozornom sledovaní nájdeme v usadeninách piesku miniatúrne skameneliny, väčšinou lastúrnikov a ulitníkov. Sandberg je ideálne miesto pre krátke rodinné prechádzky v okolí Bratislavy s pestrou kvetenou.

Sandberg

Ako sa dostať na Sandberg?

Z centra Devínskej Novej Vsi sem vedie modrá turistická značka. Pešo sme hore do 30 minút. Prídeme sem aj z lokality Podhorské, cez Dendropark, kráčame po zelenej značke do 15 minút. Vyskúšajte atraktívnu trasu od Hradu Devín, cez Devínsku Kobylu. Po modrej značke, približne za 1 hodinu a 30 minút.

Parkovanie a verejná doprava

Odporúčame zaparkovať na ulici Pavla Horova, pod Dendroparkom. Prípadne využite vzdialenejšie parkoviská – Eurovelo a na ulici Na Hriadkach. Najbližšia autobusová zastávka MHD Pri Sandbergu.

Kam v okolí?

Odporúčame navštíviť Vyhliadku na Devínskej Kobyle, Hrad Devín, alebo pamätník Brána slobody na sútoku riek Dunaj a Morava. Na Devínskej Kobyle stoja za pozornosť Biele skaly, alebo pozostatky raketovej základne. Pozrite sa kam na výlet v Malých Karpatoch?

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Devínska Nová Ves – Sandberg.


Dĺžka:
1 km
Čas:
0:30 hod
Stúpanie:
73 m
Klesanie:
73 m
Lokalita Malé Karpaty
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Devínska Nová Ves
Turistická značka modrá
Trasa Devínska Nová Ves - Sandberg