Rozhľadňa Čerešenka

Abov

11-metrová kamenná Rozhľadňa Čerešenka je vzdialená 16 km od Košíc. Nachádza sa medzi obcami Chrastné a Čižatice v lokalite Košice – okolie. Vyhliadku vybudovalo Občianske združenie Čerešenka. Symbolizuje 700-té výročie bitky pri Rozhanovciach, ktorá sa uskutočnila 15. júna 1312.

Zvedavým návštevníkom ponúka skvelý panoramatický výhľad na Slanské vrchy, Volovské vrchy a Kojšovskú hoľu. Svojim tvarom a kamennými stavebnými materiálmi pripomína stavby zo 14. storočia. Iniciátori výstavby rozhľadne sa snažia každoročne na tomto mieste organizovať historické podujatia. Stredoveké slávnosti približujú rytierske súboje, jazdy na koňoch a tradičné stredoveké tance.

Na vrchnú vyhliadkovú plošinu Čerešenky prejdeme po drevenom schodisku. Kraje horného zábradlia lemujú prehľadné mapy, ktoré návštevníkom uľahčujú orientáciu v okolí. Priamo pod rozhľadňou postavili v roku 2020 detské ihrisko, ktoré dostalo pomenovanie „Stredovek na tanieri“. Deti sa môžu tešiť na hojdačky, preliezačky, lanovku a krytý prístrešok.

Osamelá čerešňa a hraničný kameň Abova a Šariša

Odporúčame prejsť pár metrov k osamotenej starej čerešni. V jej kmeni je vrastený historický hraničný kameň pôvodnej Abovskej a Šarišskej župy.

Ako prídeme k Rozhľadni Čerešenka?

Obce Chrastné a Čižatice spája cesta. Prídeme sem autom, pešo, alebo na bicykli a to priamo až k vyhliadke. Rozhľadňa Čerešenka sa nachádza na poliach a je dobre viditeľná už z diaľky.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie autobusové zastávky Čižatice, OcÚ a Chrastné. Verejné parkovisko je priamo pri vyhliadke.

Kam v okolí?

V Košiciach a okolí navštívte ZOO KošiceVyhliadkovú vežu Hradová, Košickú detskú železnicuVýchodoslovenské múzeumJakabov palác, Mestský park, Botanickú záhradu, alebo Slovenské technické múzeum.

foto: Občianske združenie Čerešenka, Govisity


Lokalita Abov
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Chrastné, Čižatice
Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom