Tajch Klinger

Banská Štiavnica

Tajch Klinger môžeme zaradiť medzi najkrajšie tajchy v Banskej Štiavnici. Maximálna hĺbka je 21 metrov a počas teplých dní sa premení na obľúbené kúpalisko. Na tajchu pribudlo nové plávajúce mólo, ktoré sa sem vrátilo po dlhej dobe. Pôvodné vzniklo ešte v 19. storočí.

Klinger je krásny v každom ročnom období a vedie k nemu nenáročná prechádzka z centra Banskej Štiavnice. Tajch vybudovali v 18. storočí a voda z neho sa využívala na pohon ťažných a čerpacích strojov pre banskú šachtu Žigmund. V minulosti sa tu hrávali zápasy celoštátnej ligy vo vodnom póle.

Tajch Klinger
Tajch Klinger

Bufet pri jazere a workoutové ihrisko

Drobné občerstvenie ponúka bufet s prekrytou terasou a posedením, hneď pri tajchu. Je tu tiež malé workoutové ihrisko a prezliekáreň. Odporúčame tiež prechádzku ku hrádzi, kde vybudovali drevené lavičky. Pešia cestička prevedie okolo celého tajchu.

Ako sa sem dostať? Z Banskej Štiavnice je Tajch Klinger na skok

Priamo z Banskej Štiavnice prídete k tajchu romantickým chodníkom cez les, ktorý je obľúbeným miestom na prechádzky. Pri navigácii pomôže červená turistická značka, ktorá vychádza z Radničného námestia v Banskej Štiavnici. Pokračujte cez Novozámockú ulicu, okolo Nového zámku cez Piargskú bránu. Odtiaľto hore do kopca po schodoch, okolo cintorína. Ďalej už chodník pokračuje lesom až k tajchu. Prídete sem do 30 minút.

Tajch Klinger

Zaujímavosti a stručne z histórie

V roku 1850 nariadilo ministerstvo Viedenskej vlády vybudovanie kúpalísk pre „zabezpečenie zdravia a čistoty baníckeho ľudu“. Na Klingeri tak postavili šatne a plávajúce bazénové plte. Podľa vtedajšieho poriadku kúpania, sa mohli dopoludnia kúpať ženy a popoludní muži. Dnes už podobné pravidlá neplatia, kúpať sa môžete bez obmedzenia, avšak pozor na kúpanie so psíkom. To je počas letnej sezóny zakázané.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovacie miesta sa nachádzajú v lesíku za tajchom na ulici Klinger. Najbližšia autobusová zastávka: Banská Štiavnica, Klinger.

Kam v okolí?

V blízkosti navštívte Banské múzeum v prírode, alebo Nový Zámok v Banskej Štiavnici. Po náučnom chodníku Milana Kapustu prídete tiež k najvyššie položenému Tajchu Ottergrund. Spoznajte ďalšie nádherné tajchy v okolí Banskej Štiavnice, pretože ich je v okolí až 24.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Banská Štiavnica, Radničné námestie – Tajch Klinger.


Dĺžka:
1,5 km
Čas:
0:30 hod
Stúpanie:
97 m
Klesanie:
13 m
Lokalita Banská Štiavnica
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Banská Štiavnica
Turistická značka červená
Trasa Banská Štiavnica, Radničné námestie - Tajch Klinger
Občerstvenie Bufet pri tajchu