Ľupčiansky hrad

Horehronie

Pýši sa niekoľkými slovenskými naj. Ľupčiansky hrad patrí medzi naše najzachovalejšie hrady. Nachádza sa tu tiež 62 metrov hlboká studňa, z ktorej vedie úniková chodba mimo hradieb. Hrad Ľupča vznikol v polovici 13. storočia, pravdepodobne na mieste pôvodného hradiska. Prvým majiteľom a zakladateľom bol uhorský kráľ Belo IV.

Stručne z histórie

Ľupčiansky hrad plnil najmä strážnu funkciu významnej obchodnej cesty Via magna. Bol silne poškodený počas zemetrasenia v roku 1443, následne prebehla rozsiahla obnova po roku 1572. Ľupčiansky hrad často menil majiteľov a bol aj viackrát vyrabovaný. Osudný sa mu stal požiar, po ktorom sa vykonali už len nevyhnutné opravy.

V minulosti tu bol sirotinec, škola, charita, výchovný ústav pre mladistvých, dokonca aj učilište. Od roku 2002 sú vlastníkom Železiarne Podbrezová, ktoré tu vykonali rozsiahle opravy.

Ľupčiansky hrad

Hrad Ľupča ukrýva vzácnu Korvínovu lipu

Na dolnom nádvorí môžete aj dnes obdivovať Korvínovu lipu, ktorej vek sa odhaduje na 700 rokov. Zaraďuje sa medzi najstaršie lipy v Európe.

Trasa na Ľupčiansky hrad

Ľupčiansky hrad sa nachádza približne 12 km od mesta Banská Bystrica nad obcou Slovenská Ľupča. Z obce vedie priamo ku hradu bezbariérová asfaltová ulica Pod Zámkom.

Ľupčiansky hrad

Otváracie hodiny a vstupné na Ľupčiansky hrad

  • Od decembra do februára je hrad zatvorený
  • Od marca do júna je hrad otvorený každý deň, okrem pondelka
  • Ako je dnes otvorené? Otváracie hodiny a kontakty nájdete priamo na webe hradu.

Na vstupnom ušetríte zakúpením rodinnej vstupenky. Bezplatný vstup majú deti do 6 rokov, dôchodcovia nad 70 rokov a držitelia preukazu ZŤP. Aktuálny cenník nájdete tu. Prehliadka trvá približne 50 minút.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko je umiestnené priamo pred vchodom do hradu, pri informačnom centre. Najbližšia autobusová zastávka Slovenská Ľupča, Pod Hradom. Železničná stanica Slovenská Ľupča.

Kam v okolí?

Navštívte Rozhľadňu Lažtek, Vyhliadkovú vežu Horná Lazy nad Breznom, Vysokú pec Tri Vody pri Osrblí, alebo Drevený kostolík v obci Hronsek.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Slovenská Ľupča – Ľupčiansky hrad a späť.


Dĺžka:
1 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
71 m
Klesanie:
71 m
Lokalita Horehronie
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Slovenská Ľupča
Trasa Slovenská Ľupča - Ľupčiansky hrad a späť