Levický hrad

Levice

V blízkosti centra mesta Levice vybudovali v 13. storočí na skalnej vyvýšenine Levický hrad. Tento gotický hrad sa stal súčasťou rozsiahleho panstva Matúša Čáka Trenčianskeho. Jeho úlohou bolo chrániť obchodnú cestu, ktorá pokračovala cez Levice na južné stredoslovenské banské mestá.

V roku 1664 utrpeli turecké vojská pri jeho obliehaní trpkú porážku a práve v okolí Levického hradu sa zastavili. Bitka sa zapísala do dejín pod názvom „Veľká bitka pri Leviciach“ a padol pri nej legendárny uhorský barón Štefan Koháry.

Levický hrad
Levický hrad – foto: Shutterstock

Stručne z histórie Levického hradu

Prvú pohromu na hrade spôsobil požiar v roku 1434. V roku 1529 sa dostal do majetku tekovským županom. Po smrti župana Gabriela Levického a následnej dražbe padol do rúk lúpežného šľachtica Melchiora Balašu. Postupne sa na hrade vystriedali majitelia Dobóovci, Koloničovci, Čákyovci a Esterháziovci. V roku 1571 pribudol na nádvorí renesančný kaštieľ. V roku 1663 hrad dobili Turci.

Dielo histórie dokonal požiar mesta Levice v roku 1696, ktorý Levický hrad nenávratne poškodil. Našťastie sa zakonzervované ruiny hradu zachovali do dnešných dní. Obdivujte časti gotického paláca, východnú baštu a juhozápadný bastión. Sídli tu Tekovské múzeum v Leviciach, ktoré v súčasnosti hrad spravuje.

Levický hrad
foto: Shutterstock

Otváracie hodiny

Levický hrad je otvorený celoročne, počas letných mesiacov je otváracia doba predĺžená. Pozrite sa ako je otvorené práve dnes. Taktiež tu nájdete cenník vstupného na jednotlivé výstavy a expozície.

Ako sa sem dostať?

Tekovské múzeum, Levický hrad a Dobóvský kaštieľ sa nachádzajú na okraji mesta Levice. Prístup do areálu hradu zvoľte cez ulicu Sv. Michala. Vstupná brána sa nachádza priamo tu.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie verejné parkovisko Levický hrad je v meste Levice, pri Obchodnej akadémii. Železničná a autobusová stanica v Leviciach je vzdialená približne 2 km. Pešo to trvá asi 30 minút.

Kam v okolí?

Pozrite sa naše tipy na výlet a turistiku v Nitrianskom kraji.

foto: Shutterstock


Dĺžka:
1 km
Čas:
1 hod
Lokalita Levice
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Levice
Občerstvenie Rotunda Wine Bar