Lanovka na Lomnický štít

Vysoké Tatry

Lomnický štít (2634 m n. m.) svojimi krásami priťahuje návštevníkov za nádhernými výhľadmi, pretože je druhým najvyšším vrchom na Slovensku. Na vrchol premáva Lanovka na Lomnický štít. Ako a kde kúpiť výhodný lístok? Otváracie hodiny, cena a zľava na vstupenky. Všetko prehľadne dole v článku.

Lomničák patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické atrakcie na Slovensku. Lanovka na Lomnický štít premáva zo Skalnatého plesa. Je unikátna, pretože jej prevýšenie je 855 metrov a jazda trvá necelých 9 minút. Na vrchole môžete tiež obdivovať najvyššiu botanickú záhradu na Slovensku.

Lanovka na Lomnický štít
Lanovka na Lomnický štít

Cestovný poriadok, prevádzková doba a otváracie hodiny

  • Lanovka premáva z Tatranskej Lomnice s prestupom na Skalnatom plese, aktuálne od 9:00 do 14:40 hod
  • Posledná spiatočná jazda z Lomnického štítu je 15:50
  • Lístok je potrebné dostatočne dopredu rezervovať, pretože kapacita je obmedzená.
  • Podrobný prevádzkový poriadok lanoviek v Tatrách nájdete TU.
  • Čas prevádzky sa môže upraviť podľa sezóny a počasia

Ako kúpiť lístok na lanovku na Lomnický štít?

Lanovka na Lomnický štít

Ubytovanie a reštaurácia na Lomnickom štíte

Aj vo výške 2634 m n. m. si môžete dopriať svoj obľúbený drink, obslúžia vás v kaviarni Dedo, mimochodom najvyššej na Slovensku. Hovorí sa, že noc na Lomničáku by mal každý aspoň raz v živote zažiť. Rezervujete TU.

Lomnický štít kamera

Aktuálne počasie a poveternostné podmienky na Lomnickom štíte sleduje live cez kameru.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko v Tatranskej Lomnici, pri údolnej stanici kabínkovej lanovky. Železničná a autobusová stanica v Tatranskej Lomnici.

Zážitky v okolí

Ubytovanie so zľavou vo Vysokých Tatrách

Kam na túru zo Skalnatého plesa?

Lanovka na Lomnický štít premáva zo Skalnatého plesa. Toto miesto ponúka veľa možností na turistiku vo Vysokých Tatrách. Aj v letných mesiacoch môže na Lomničáku nasnežiť a výrazne sa ochladiť, pribaľte si zimnú bundu.

História lanovky na Lomnický štít

Visutú lanovku začali budovať v roku 1936 na podnet riaditeľa štátnych kúpeľov Juraja Orságha. Pre verejnosť bola slávnostne uvedená do prevádzky v roku 1941. V tej dobe predstavovala svetový unikát a získala niekoľko svetových rekordov. Materiál na výstavbu vozili na Skalnaté pleso kone a na vrchol Lomnického štítu vynášali materiál robotníci, celkovo to bolo až 300 ton materiálu. Jedno montážne lano nieslo vo svojich rukách na štít 36 nosičov. Lanovku stavalo 70 robotníkov z Lendaku, Spišskej Belej a Kežmarku. Dvaja z nich počas náročných prác zahynuli.

Technické parametre

Celková vodorovná dĺžka lanovky je 5724 metrov, medzi stanicami prekonáva výškový rozdiel až 1715 metrov. Na trase premáva iba jedna kabína, ktorá odvezie maximálne 14 osôb.


Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Skalnaté pleso, Tatranská Lomnica