Belské skaly

Malá Fatra

Jednoduchá turistická trasa s parádnym výhľadom v Malej Fatre. Belské skaly sú ideálna príležitosť na krátku prechádzku s výhľadom na Žilinu a okolie. Prezývajú ich aj Belianske skaly.

Napriek niektorým náročnejším úsekom je túra na Belské skaly jednoduchá a nenáročná. Vyhliadky sú zabezpečené dreveným zábradlím. Lokalita je veľmi obľúbená medzi skalolezcami, ktorí tu nájdu rôzne obtiažnosti lezenia. Niektoré lezecké trasy sú vhodné aj pre začiatočníkov.

Výlet si môžete spestriť prechádzkou do Belianskej doliny. Obdivujte tu vodopády, výhľady na pohorie Malej Fatry a vrchol Malý Kriváň. V Belej pri Kultúrnom dome pripravujú v celom chotári vychválenú zmrzlinu, určite ju ochutnajte.

Belské skaly
foto: Turisticky.sk

Vyhliadky v lokalite Belské skaly

Nezabudnite, že skalných vyhliadok je tu celkovo 5. Tie najvyššie ponúkajú najkrajšie výhľady na okolie. Nachádza sa tu aj krátky úsek istený raťazami.

Ako sa sem dostať?

Belské skaly sa nachádzajú nad obcou Belá, asi 17 km od Žiliny a 7 km od Terchovej.

Trasa na Belské skaly

Začíname v Belianskej doline, odbočka na skaly je vzdialená od konečnej zastávky autobusu (Belá, konečná) necelý kilometer. Od rozcestníka v Belianskej doline pokračujeme hore po žltej turistickej značke, ktorá nás privedie k odbočke na Belianske skaly.

Ďalej prejdeme mostíkom cez potok. Následne stúpame hore ku skalám a okolo pôsobivých skalných útvarov až na vrchol, kde sa nám postupne otvára prekrásna panoráma.

Do Belej prídeme tiež po žltej značke z doliny Bránica, približne za 1 hodinu.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v Belej na konečnej autobusu, alebo priamo pri turistickom rozcestníku v Belianskej doline. Najbližšia autobusová zastávka Belá, konečná, alebo Belá, Jednota.

Kam v okolí?

V Terchovej navštívte Rozhľadňu Terchovské srdce, vo Vrátnej Jánošíkove diery, Dolinu Obšívanka. V Malej Fatre to môže byť napríklad turistika na Malý, Veľký Kriváň, Stoh, Osnicu, alebo na Chatu pod Grúňom a Chatu pod Chlebom.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Belá, konečná – Belianska dolina – Belské skaly.


Dĺžka:
1,5 km
Čas:
0:45 hod
Stúpanie:
212 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Belá pri Terchovej
Turistická značka žltá
Trasa Belianska dolina - Belské skaly