Drevený kostol Svätý Kríž

Liptov

Drevený artikulárny evanjelický kostol v obci Svätý Kríž, neďaleko Liptovského Mikuláša, je skutočný architektonický skvost na Liptove. Viete o tom, že patrí medzi najväčšie drevené stavby v strednej Európe? Kostol má neuveriteľnú kapacitu až 6000 osôb. Pôdorys kostola je v tvare kríža s dĺžkou 43 metrov. Samostatne stojaca veža slúži ako zvonica a bola pristavená až neskôr.

Drevený kostol Svätý Kríž

Kostol pôvodne postavili v inej obci

Bolo to v Paludzi a sťahovanie sa začalo v roku 1974. Slávnostná posviacka sa uskutočnila v auguste roku 1982. Dôvod presunutia bola výstavba Liptovskej Mary. Drevený artikulárny kostol v obci Svätý Kríž je posledným a najvýznamnejším umeleckým prejavom slovenskej drevenej cirkevnej architektúry.

Zaujímavosťou je, že bol postavený bez projektu tesárom Jozefom Langom z Hýb a 30-mi pomocníkmi. V kostole sa naďalej slúžia sväté omše, tiež je možné sem prísť aj na prehliadku. Interiér kostola je barokový, obdivovať môžete pôvodné maľby, na ktorých vidno odev ľudu, mešťanov a šľachticov zo 17. a 18. storočia.

Drevený kostol Svätý Kríž

Otváracie hodiny

Pondelok  –  Nedeľa 10:00 – 14:30 hod. Ak bude kostol v tomto čase zatvorený, zavolajte na telefónne číslo 0918 927 383

Ako sa sem dostať?

Od Demänovskej doliny prídete po poľnej ceste z Pavčinej Lehoty. Kostolík sa nachádza medzi obcami Svätý Kríž a Lazisko. Okolo kostolíka vedie vyšliapaný chodník, odporúčame sa po ňom prejsť, obzriete si podrobne celú unikátnu stavbu.

Parkovanie a verejná doprava

Len pár metrov od kostola sa nachádza malé parkovisko. Najbližšia autobusová zastávka Lazisko.

Kam v okolí?

foto: Shutterstock, János Korom Dr.


Lokalita Liptov
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Svätý Kríž