Spišský hrad

Spiš

Spišský hrad so svojou rozlohou, ktorá prevyšuje viac ako 4 hektáre, je zaradený medzi najväčšie hradné komplexy na Slovensku a v Európe. Otváracie hodiny, vstupné. Ako sa dostať na Spišský hrad? Všetko nájdete v našom článku.

Hrad sa nachádza vo veľmi atraktívnej lokalite a je dobre prístupný z diaľnice. V neďalekom okolí si nenechajte ujsť ďalšie historické skvosty. Kostol Ducha Svätého v Žehre, Spišskú Kapitulu, Spišské Podhradie a mesto Levoča. Všetky rozhodne stoja za inšpiratívnu návštevu. Sú zapísané v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Stručne z histórie a kamenný obrazec pod hradom

Pôvodne bol Spišský hrad kráľovský, postavený v 13. storočí. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza už z roku 1120. Postupne ho vlastnili Zápoľskí, Turzovci, Čákiovci.

Na hradnom vrchu vytvoril gigantický kamenný obrazec v roku 2008 austrálsky umelec Andrew Rogers. Zobrazuje koňa z keltskej mince, ktorú našli počas archeologického výskumu na Spišskom hrade.

Spišský hrad
Spišský hrad

Otváracie hodiny a cenník vstupného

Hrad je otvorený od apríla do novembra. Aktuálne otváracie hodiny pre dnešný deň nájdete TU.

Vstupné sa platí na stredné a dolné nádvorie a horný hrad. Na vstupnom ušetríte, pokiaľ si zakúpite rodinnú vstupenku. Vstup do expozičných a výstavných priestorov Slovenského národného múzea je každú prvú nedeľu v mesiaci bezplatný.

Aktuálny cenník nájdete na oficiálnom webe. Nočné prehliadky sa konajú každú prázdninovú sobotu (júl a august). Začiatok o 20.30 h.

Program podujatí na rok 2023

Pozývame všetkých návštevníkov na najbližšie podujatia na Spišskom hrade.

Ako sa dostať na Spišský hrad?

Na Spišský hrad prídeme pešo od parkoviska priamo pod hradom, alebo z obce Spišské Podhradie. Od zastávky SAD je to len krátka prechádzka s dĺžkou približne 30 minút a od železničnej stanice 20 minút. Vlaky Spišské Vlachy – Spišské Podhradie premávajú len počas letnej turistickej sezóny.

Spišský hrad
Spišský hrad

Cestovný poriadok Haničky pre rok 2022

Vlak premáva počas hlavnej turistickej sezóny. Od 28.5.2022 do 4.9.2022. Trasa Spišské Vlachy – Spišské Podhradie a späť. Cestovný poriadok Haničky nájdete TU.

Stiahnite si mobilnú aplikáciu

Skvelou výhodou prehliadky je mobilná aplikácia, ktorú si stiahnete do mobilu. Mobilný sprievodca vás bude sprevádzať a navigovať počas celej prehliadky hradu.

Stiahnuť si ju môžete priamo tu:
Google Play: Spišský hrad
App Store: Spišský hrad

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko je umiestnené priamo pod Spišským hradom. V obci Spišské Podhradie sa nachádza parkovisko pri cintoríne. Autobusom, alebo vlakom do obce Spišské Podhradie.

Kam v okolí?

Navštívte Jaskyňu Zlá diera, Spišskú Kapitulu, Tomášovský výhľad, alebo rokliny v NP Slovenský raj. Kam na výlet na Spiši a v okolí Spišského hradu? Inšpirujte sa a vyberte si výlet napríklad tu.

foto: Govisty, Turisticky, Shutterstock


Lokalita Spiš
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Spišské Podhradie, Žehra
Občerstvenie Pizzeria Doner Ubytovanie u Kastelana U Spišských Bratríkov
Detská železnica Košice
Košice Detská železnica Košice
Čipčie z Turia
Malá Fatra Čipčie z Turia