Ľubochnianska dolina

Veľká Fatra

Ľubochnianska dolina patrí u nás medzi slovenské unikáty. Je najdlhšia na Slovensku s úctyhodnou dĺžkou až 25 km. Nájdete tu tiež jediné fatranské pleso Blatné, teda to, čo z neho zostalo. Odbočíte k nemu od rozcestníka Blatné, horáreň. Ľubochnianska dolina je vhodná na rodinné cyklovýlety a pokojné prechádzky v srdci fatranskej prírody. Cez dolinu vedie napríklad aj turistická značka na Chatu pod Borišovom.

Ľubochnianska dolina
Ľubochnianska dolina – foto: Shutterstock

Železnica, krásny tajch a studený gejzír. Ľubochnianska dolina má čo ponúknuť

V roku 1904 v Ľubochni spustili do prevádzky prvú lesnú elektrickú úzkorozchodnú trať na Slovensku. Železnica mala vlastnú hydroelektráreň, ktorá bola v roku 1994 znovu uvedená do prevádzky a existuje dodnes ako funkčná expozícia.

V lokalite Krátke, neďaleko Chaty Lúčka určite odbočte a obdivujte Studený gejzír. Je veľmi podobný teplým gejzírom, voda je často len viac biela a spenená.

Medzi najkrajšie lákadlá Ľubochnianskej doliny patrí jednoznačne Tajch. Keďže v Ľubochni a okolitých lesoch bola v minulosti aktívna ťažba dreva, vybudovali v doline Vyšný Tajch. Po rekonštrukcií dodnes slúži na protipožiarnu ochranu. Nájdete ho v samom závere, nad lokalitou Rakytov. Rozhodne stojí za návštevu.

Ľubochnianska dolina
Ľubochnianska dolina

Ako sa sem dostať? Cyklotrasa z Ľubochne

Obec Ľubochňa sa nachádza približne 14 km od Ružomberka. Na prechádzku je vhodný náučný chodník, ktorý začína v centre Ľubochne (námestie akad. Ľ. Nováka). Prechádza parkom a začiatkom doliny cez všetky zaujímavé miesta. Celkovo má 10 zastávok.

Cyklotrasa z Ľubochne vás dovedie až do lokality Salatín. Na bicykli je dolina prístupná až po Močidlo. Celkovo má spevnená cesta dĺžku takmer 22 kilometrov.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko priamo v centre obce Ľubochňa pri pošte, alebo v lokalite Krátke na začiatku vstupu do Ľubochnianskej doliny. Železničná stanica Ľubochňa je vzdialená 1 km od obce a približne 5 km od vstupu do Ľubochnianskej doliny. Autobusom sem prídete z Ružomberka a vystúpite na zastávke Ľubochňa.

Kam v okolí?

Od lokality Močidlo v samom závere doliny vedie žltá značka na Chatu pod Borišovom. V centre Ľubochne navštívte Historickú vodnú elektráreň, nad obcou Stankovany Šíp, Zadný Šíp a osadu Podšíp.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú informatívne. Namerali sme ich na cyklotrase Obec Lubochňa – Salatín – Raková – Blatná – Močidlo a späť.


Dĺžka:
40 km
Čas:
4 hod
Stúpanie:
571 m
Klesanie:
571 m
Lokalita Veľká Fatra
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Ľubochňa
Trasa Obec Lubochňa - Salatín - Raková - Blatná - Močidlo a späť
Občerstvenie Reštaurácia LuMia