Zraková pyramída

Súľovské vrchy

Zraková pyramída nad obcou Súľov bolo dielo výtvarníka Juraja Gábora, ktoré sa stalo súčasťou jeho sólovej výstavy s názvom Dívka před domem. Atrakcia mala dĺžku 18 metrov a bola dokončená v novembri 2015, na kopci nad obcou Súľov. Odkiaľ je aj po demontáži nádherný výhľad na Súľovské vrchy.

Na podnet rozhodnutia mestského zastupiteľstva bola Zraková pyramída demontovaná 19.5.2020. Obec sa rozhodla nepredĺžiť správu objektu.

Vznikla vyhliadka, do ktorej keď návštevník vstúpil, stal sa jej súčasťou. Zároveň pri pohľade von sa zobrazí portrét vždy inej krajiny, na ktorú je zraková pyramída otočená. Vyhliadka v Súľove tiež slúžila ako turistický prístrešok, kde si návštevník mohol oddýchnuť, alebo sa ukryť pred nepriaznivým počasím.

Vedľa sa nachádza ohnisko a je odtiaľto jedinečný panoramatický výhľad na Súľovské skaly. Lokalita svojou polohou a umiestnením je vhodná pre všetky vekové kategórie, aj pre rodinné prechádzky.

Zraková pyramída

Ako sa sem dostať?

Trasa začína na hlavnom námestí v obci Súľov – Hradná, oproti Jednote, pred parkoviskom. Najlepší prístup ku zrakovej pyramíde je z centra obce Súľov po modrej značke smerom na Roháčske sedlo. Približne po 10 minútach chôdze sa od modrej značky odpojíte, odbočíte doprava na poľnú cestu, ktorá vedie do kopca a prídete rovno pod vyhliadku.

Parkovanie a verejná doprava

Platené parkovisko pred Základnou školou v centre obce Súľov. Autobusom z Bytče, vystúpime na zastávke Súľov-Hradná,ZŠ.

Kam v okolí?

V blízkosti odporúčame navštíviť obľúbený Náučný chodník Súľovské skaly na Súľovský hrad. Kam na výlet v Súľove? Pripravili sme výber najkrajších turistických trás v Súľovských skalách.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Súľov, parkovisko, ZŠ – Zraková pyramída a späť.

Dĺžka:2 km Čas:2 hod Stúpanie:110 m Klesanie:110 m Lokalita: Súľovské vrchy Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
obec Súľov
Turistická
značka:
modrá
Trasa: Súľov, parkovisko, ZŠ - Zraková pyramída a späť Občerstvenie: Koliba pod skalami

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava