Vyhliadková veža Dubeň

Žilina

Vyhliadková veža Dubeň má výšku viac ako 27 metrov a bola postavená na hrebeni, neďaleko vrchu Dubeň. Vyhliadka sa nachádza v nadmorskej výške 613 m n.m. nad mestom Žilina. Rozhľadňa má vďaka umiestneniu vynikajúcu panoramatickú polohu.

Vďaka celkovej výške 10 poschodí ponúka vyhliadka skvelý pohľad na mesto Žilina. Za dobrej viditeľnosti môžete pozorovať pohorie Malá Fatra, vidieť aj časť Považia, Kysuckú kotlinu, Vodné dielo Žilina a Hričovskú priehradu.

Zaujímavosťou je, že plány na výstavbu rozhľadne na Dubni boli už v 90. rokoch, nakoniec sa realizácia podarila až v roku 2018.

Vyhliadková veža Dubeň
Vyhliadková veža Dubeň – foto: Turisticky.sk

Vyhliadková veža Dubeň – trasa

Najkratšia trasa sem vedie z mestskej časti Zádubnie, ktorá je označená zelenou značkou. Kúsok od zastávky MHD Prípojná (linka č.27) sa vydajte po panelovej ceste ku vodojemu a ďalej po lesnej ceste až ku vyhliadke.

Výšľap do kopca ponúka výstup po červenej turistickej značke z Budatína. Pôjdete po trase Budatín, Námestie hrdinov – Rozhľadňa Dubeň (čas chôdze tam 1 hodina, prevýšenie 235 m) – červená značka

Druhá možnosť prístupu je z mestskej časti Zástranie. Chodník vedie väčšinou po hrebeni a len s minimálnym stúpaním. Pôjdete po trase Zástranie – Dubeň – Rozhľadňa Dubeň (čas chôdze tam 1 hodina, prevýšenie 86 m) – červená značka

Všetky trasy na vyhliadkovú vežu sú celoročne schodné a vhodné aj pre deti. Rozhľadňa je sprístupnená celoročne.

Parkovanie a verejná doprava

V Budatíne sa nachádza malé parkovisko pri rozcestníku na Nám. hrdinov. Niekoľko miest na parkovanie sa nachádza v lokalite Zástranie, pri križovatke na ceste do Tepličky nad Váhom, alebo pred odbočkou na Salaš.

Premáva sem MHD autobus číslo 27. V Budatíne vystúpite na zastávke Námestie hrdinov a v Zástraní na zastávke Salaš.

Kam v okolí? 

V blízkosti navštívte Budatínsky hrad a jeho veľmi pekný park, vhodný na prechádzku. Spoznajte ďalšie atraktívne rozhľadne v okolí: Rozhľadňa Špicák, Rozhľadňa Divinka, Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera, alebo Rozhľadňa na Svederníckom vrchu.

Údaje o trase, dĺžke, čase a prevýšení sú informatívne. Namerali sme ich na trase Budatín – Vyhliadková veža Dubeň a späť.

foto: Mesto Žilina, Lukáš Holzer


Dĺžka:
4 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
235 m
Klesanie:
235 m
Lokalita Žilina
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Budatín, Zástranie
Turistická značka červená
Trasa Budatín - Dubeň Rozhľadňa a späť