Vodný mlyn Tomášikovo

Tomášikovo

Vodný kolový mlyn pochádza z roku 1895. Nachádza sa v romantickom prostredí na brehu Malého Dunaja, neďaleko obce Tomášikovo. V súčasnosti slúži ako funkčná technická pamiatka ľudového mlynárstva. Na juhu Slovenska patrí ku posledným zachovaným mlynom so spodným náhonom, bez výrazného zásahu do konštrukcie.

Historické údaje uvádzajú, že sa v mlyne mlelo až do roku 1960 a vďaka tomu zostal zachovalý dodnes v pôvodnom stave. Lopatkové drevené koleso má priemer 7 metrov a šírku 2,5 metra. Zariadenie je aj dnes plne funkčné. Posledná modernizácia na mlyne prebehla v roku 1940. Pre návštevníkov bol sprístupnený v roku 1982 ako expozícia Vlastivedného múzea v Galante.

Vodný mlyn Tomášikovo

Otváracie hodiny a vstupné

Vodný mlyn Tomášikovo je otvorený celoročne, zvyčajne od 10:00 do 18:00. Otváracie hodiny môžu byť obmedzené mimo hlavnej letnej sezóny. Ako je dnes otvorené zistíte TU. Platí sa základné vstupné 1€ a zľavnené 0,50€, deti do 6 rokov bezplatne. Podrobný cenník nájdete na oficiálnom webe múzea.

Ako sa sem dostať?

Vodný mlyn sa nachádza približne 3 km od obce Tomášikovo na brehu Malého Dunaja. V blízkosti je vodné mólo, táborisko a reštaurácia.

Vodný mlyn Tomášikovo navštívte na bicykli

Vedie k nemu cesta a cyklotrasa Starý Háj – Tomášikovo. Prídete sem z Galanty na bicykli po trase Matúškovo – Mostová – Čierna Voda. Táto trasa má dĺžku 17 km. Galantský cyklookruh prepája ďalšie zaujímavé lokality, napríklad Vodný kolový mlyn v Jelke.

Vodný mlyn Tomášikovo

Parkovanie a verejná doprava

Autom prídete priamo pred mlyn, odparkovať môžete pred reštauráciou. Najbližšia autobusová zastávka Tomášikovo, námestie.

Kam v okolí?

Navštívte ďalší vzácny mlyn pri obci Jelka, alebo mlyn a vodnú pílu v Jahodnej. Priamo v obci Kaštieľ Tomášikovo s priľahlým parkom.


Dĺžka:
1 km
Čas:
2 hod
Lokalita Tomášikovo
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Tomášikovo