Tajch Veľká Vodárenská

Banská Štiavnica

Tajch Veľká Vodárenská musíte v Banskej Štiavnici určite navštíviť, pretože je len na skok od centra. Pokiaľ je vhodné počasie, nezabudnite si pribaliť plavky. Nachádza sa tu priezračná tyrkysovo modrá voda. V súčasnosti slúži najmä na rekreačné účely. Medzi obyvateľmi a návštevníkmi je veľmi obľúbený a môžete sa tu okúpať, alebo si zaplávať.

Nádrž je umiestnená v tichom prostredí, obklopená lesmi a krásnou prírodou. Zadná časť hrádze je rajom nudistov a otužilcov.

Veľká Vodárenská je najstarší tajch v Banskej Štiavnici, prvá písomná zmienka pochádza už z roku 1510. V minulosti nádrž slúžila na poháňanie banských strojov štôlne Schmidtenrinn a tiež ako zásobáreň vody na hasenie požiarov.

Tajch Veľká Vodárenská
Tajch Veľká Vodárenská

Tajch Veľká Vodárenská na skok z centra Banskej Štiavnice

Prídete sem pešo za 20 minút z námestia Svätej Trojice. Sledujte zelenú turistickú značku a pokračujte cez námestie okolo vysokého Morového stĺpu, stále hore do kopca. Pri tajchu sa nenachádza žiadne občerstvenie.

Parkovanie a verejná doprava

Na Námestí Svätej Trojice platené parkovisko pred turistickým informačným centrom. Parkovisko pri tajchu Červená studňa, odtiaľ zídete dole pešo po modrej značke.

Najbližšia autobusová zastávka – Banská Štiavnica, Červená studňa. Priamo v centre Banskej Štiavnice vystúpte na Radničnom námestí, zastávka MÚ.

Tajch Veľká Vodárenská

Kam v okolí?

Odporúčame neďaleko navštíviť Tajch Červená studňa, kde sa dá občerstviť. Prídete sem po zelenej značke, ktorá pokračuje hore do kopca od Tajchu Veľká Vodárenská. Síce sa tu nedá kúpať, môžete sa okolo prejsť a oddýchnuť na niektorej z lavičiek.

V Banskej Štiavnici navštívte Tajch Ottergrund, Tajch Klinger a od Tajchu Červená studňa Náučný chodník Glanzenberg. Za pozornosť tiež stojí Nový zámok, Kalvária Banská Štiavnica, Štôlňa Glanzenberg, Botanická záhrada, alebo Banské múzeum v prírode.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Námestie sv. Trojice, Banská Štiavnica – Tajch Veľká Vodárenská.

foto: Shutterstock, Patrik Kunec


Čas:
0:20 hod
Lokalita Banská Štiavnica
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Banská Štiavnica, Námestie sv. Trojice
Turistická značka zelená
Trasa Námestie Sv. Trojice - Tajch Veľká Vodárenská