Stratenský kaňon

Slovenský raj

Bezbariérový náučný chodník cez Stratenský kaňon sa nachádza približne 1 km od obce Stratená v Národnom parku Slovenský raj. Celá trasa chodníka je nenáročná po spevnenej asfaltovej ceste. Prechádza prekrásnou tiesňavou horného toku riečky Hnilec, medzi Dobšinskou Ľadovou jaskyňou a obcou Stratená.

Stratenský kaňon

Náučný chodník cez Stratenský kaňon

Náučný chodník Stratenská tiesňava má celkovo 8 zastávok (náučných panelov) s minimálnym prevýšením, len okolo 11 metrov. Je súčasťou značenej turistickej a cyklistickej trasy.

Vhodný je pre turistov, cyklistov, ale aj pre hendikepovaných ľudí. Trasa chodníka vás prevedie kaňonom, v ktorom môžete pozorovať jaskyne, skalné dutiny, malé vodopády a krásu okolitej prírody.

Dozviete sa tu veľa zaujímavých informácií o miestnej flóre a faune, jaskyniach, ochrane prírody a histórii. Dĺžka celého kaňona je 1,1 km, prejdete ho približne za 25 minút.

Upozorňujeme, že Stratenský kaňon je prírodná rezervácia a pohyb je možný iba po vyznačenom turistickom chodníku. Niektoré okraje cesty sú nespevnené a na mostoch chýba zábradlie. Dbajte na bezpečnosť seba a všetkých návštevníkov.

Stratenský kaňon

Ako sa sem dostať?

Vchod do Stratenského kaňona je slabo označený. V smere od Stratenej sa nachádza pred tunelom záchytné parkovisko. Vstup do kaňona je hneď oproti parkovisku, prehradený betonovým panelom. Naviguje vás červená turistická značka.

Parkovanie a verejná doprava

Najlepší prístup na náučný chodník je zo záchytného parkoviska, ktoré sa nachádza pred cestným tunelom, hneď pri hlavnej ceste. Z tohto miesta je ideálny prístup.

Najbližšia autobusová zastávka autobusu a železničná stanica je v obci Stratená. Vzdialené sú od Stratenského kaňona približne 1 km.

Kam v okolí?

V blízkosti prejdite Stratenskú tiesňavu, Zejmarskú roklinu, Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Palcmanskú Mašu a zátoku Stratenská píla. Zo Stratenského kaňona vedie žltá turistická značka na Havraniu skalu. Kam na výlet v Slovenskom raji? Vyberte si z množstva turistických chodníkov.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme sme ich na trase Stratenský kaňon, parkovisko – Náučný chodník Stratenský kaňon a späť.

Zdroj: Náučný chodník Stratenský kaňon


Dĺžka:
2 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
11 m
Klesanie:
11 m
Lokalita Slovenský raj
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Stratená
Turistická značka červená
Trasa Náučný chodník Stratenský kaňon, tam aj späť.
Občerstvenie Hostinec Stará krčma
Detská železnica Košice
Košice Detská železnica Košice
Čipčie z Turia
Malá Fatra Čipčie z Turia