Skanzen Vychylovka

Kysuce

Skanzen Vychylovka sa nachádza v krásnom tichom horskom prostredí na Kysuciach. Spojte návštevu Múzea kysuckej dediny a historickej lesnej úvraťovej železnice. Odporúčame návštevu v mesiacoch máj – október, kedy múzeum ponúka návštevníkom veľa sprievodných programov v podaní folklórnych skupín, súborov a ľudových hudieb kysuckého regiónu.

Múzeum vzniklo v roku 1974, aby zachránilo vzácne pamiatky zo zatopených obcí Riečnica a Harvelka, ktoré padli za obeť výstavbe vodnej nádrže Nová Bystrica.

Skanzen Vychylovka
Skanzen Vychylovka

Na Vychylovke premáva vláčik po lesnej železnici

V Skanzene Vychylovka sa nachádza až 34 presunutých stavieb. Väčšina z nich sú obytné domy a hospodárske budovy, ale aj krčma z Korne, dva mlyny a murovaná kaplnka zo Zborova nad Bystricou.

Múzeum kysuckej dediny a Skanzen Vychylovka sa pýši rôznymi skvostami. Jedným z nich je funkčná historická lesná úvraťová železnica, ktorá ponúka návštevníkom odviezť sa vláčikom prekrásnou prírodou až do sedla Beskyd, kde sa spája s Oravskou lesnou železnicou.

Historická lesná úvraťová železnica ponúka v hlavnej turistickej sezóne a cez víkendy jazdy historickými parnými rušňami. Je to skutočný zážitok pre celú rodinu. Najmä počas letnej sezóny odporúčame prísť čo najskôr, pretože v tejto pokojnej lokalite môžete stráviť aj celý deň a obdivovať históriu Kysúc a okolitej prírody.

Skanzen Vychylovka
Skanzen Vychylovka

Skanzen Vychylovka – otváracie hodiny, aktuálny program podujatí a cenník

Letná sezóna skanzenu je v termíne 28. apríl – 31. október. Ako je dnes otvorené, zistíte na stránkach Kysuckého múzea. Na Vychylovke pravidelne organizujú rôzne kultúrne podujatia, ich kompletný celoročný prehľad nájdete tu.

Na vstupnom ušetríte, pokiaľ si zakúpite rodinnú vstupenku. Je možnosť platiť aj platobnou kartou. Cenník pre jazdu vláčikom a vstupné do skanzenu overíte tu.

Ako sa sem dostať?

Múzeum kysuckej dediny sa nachádza vo Vychylovke, asi 20 km od mesta Krásno nad Kysucou.

Skanzen Vychylovka
Skanzen Vychylovka

Parkovanie a verejná doprava

Pár minút pred vstupom do skanzenu sa nachádza veľké záchytné parkovisko. Autobusom sem prídeme z Krásna nad Kysucou, najbližšia zastávka Vychylovka – skanzen, alebo Vychylovka – Rycierky.

Kam v okolí?

V blízkosti navštívte Slovenský orloj v Novej Bystrici, priehradu Nová Bystrica, alebo Rozhľadňu na Bobovci. Spoznajte aj ďalšie rozhľadne na Kysuciach, napríklad: Rozhľadňa na Hladkom vrchu, Rozhľadňa Dedovka, Rozhľadňa Tábor, Rozhľadňa Zákopčie, alebo sa prevezte na bicykli po Bystrickej cyklomagistrále.

Podcast Skanzen Vychylovka


Dĺžka:
2 km
Čas:
3 hod
Lokalita Kysuce
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Nová Bystrica, Vychylovka
Občerstvenie

Krčma z Korne