Rozhľadňa Veľké Borové

Liptov

Nad dedinou Veľké Borové na hranici Liptova a Oravy stojí veľmi netradičná rozhľadňa a zvonica na Slovensku. Nachádza sa neďaleko vrchu Súšava.

Obec Veľké Borové je najmenšia na Liptove, žije tu len okolo 50 stálych obyvateľov. V súčasnosti je veľmi obľúbená medzi turistami a chatármi.

Neuveríte, že vyhliadka vznikla v roku 2002 a pôvodne to bola trafostanica. Našťastie ju upravili a jej nadstavba bola inšpirovaná pôvodnou ľudovou architektúrou.

Dodnes slúži aj ako zvonica a má výšku 11 metrov. Rozhľadňa je ľahko prístupná po celý rok a na vyhliadkovú krytú plošinu prídete po drevených schodoch. Nachádzajú sa tu drevené lavičky a posedenie.

Z rozhľadne sa vám za priaznivého počasia naskytne úchvatný výhľad na Západné Tatry – Roháče, Malú Fatru, časť Oravy, Liptov a Chočské vrchy.

Rozhľadňa na vrchu Súšava:

Neďaleko na kopci Súšava sa nachádza ďalšia vyššia rozhľadňa, ktorá má výšku 16 metrov. Prídete k nej najprv po červenej značke a potom pokračujte po ceste, ktorá obchádza kopec z pravej strany.

Ako sa sem dostať?

Priamo z obce je rozhľadňa Veľké Borové dostupná peši asi za 30 minút a druhá rozhľadňa na vrchole Súšava asi za 50 minút. Samozrejme, v rámci časových možností, môžete navštíviť obidve.

Dlhšia neznačená trasa sem vedie z Oravy od obce Chlebnice. Vydajte sa na konci obce po lesnej ceste, okolo potoka Veľký Klín.

Obidve trasy sú zjazdné aj na horskom bicykli.

Verejná doprava:

Autobusy sem premávajú v dosť slabom intervale z Liptovského Mikuláša.  Odporúčame vystúpiť na konečnej zastávke Veľké Borové – Škrlák.

Parkovanie:

Parkovať môžete pri turistickom rozcestníku s názvom Veľké Borové – pri veži (červená turistická značka).

Kam v okolí?

Navštívte Prosiecku a Kvačiansku dolinu, Liptovský hrad, Archeoskanzen Havránok, Múzeum liptovskej dediny v Pribiline.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Obec Veľké Borové – Rozhľadňa Veľké Borové a späť.

Dĺžka:3,5 km Čas:2 hod Stúpanie:90 m Klesanie:90 m Lokalita: Liptov Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Veľké Borové, Chlebnice
Turistická
značka:
červená
Trasa: Obec Veľké Borové - Rozhľadňa Veľké Borové a späť Občerstvenie: Hostinec Borovec

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava