Rodný dom Jozefa Kronera

Kysuce

Rodný domček v ktorom sa narodil významný slovenský herec Jozef Kroner bol postavený v roku 1914 a slúžil ako strážny dom pre železničnú trať. Nachádza sa pri železničnej zastávke Staškov na Kysuciach a od roku 2011 je sprístupnený verejnosti. Vnútri môžete nazrieť do miestností, kde herec prežil prvých deväť rokov života.

Nájdete tu dobový nábytok, fotografie, jeho rybársku výbavu, vzácneho Oscara a rôzne osobné predmety z hercovej pozostalosti. Okolo domčeka sú umiestnené viaceré sochy s tematikou Kronerových filmov, ktoré sú súčasťou náučného chodníka Jozefa Kronera.

Rodný dom Jozefa Kronera
Rodný dom Jozefa Kronera – foto: Jaroslav Pitoňák

Otváracie hodiny a vstupné

V mesiacoch júl a august je otvorený denne od 10:00 do 14:00 hod.

V mesiacoch máj, jún a september je rodný dom Jozefa Kronera otvorený cez víkendy v čase od 10:00 do 14:00 hod.

Počas pracovných dní je umožnená prehliadka po predchádzajúcej telefonickej objednávke (min. 1 deň vopred) na tel. čísle 0944 027 720. Vstupné je dobrovoľné.

Ako sa sem dostať?

Rodný dom Jozefa Kronera sa nachádza priamo tu, v hornokysuckej obci Staškov, približne 9 km od mesta Čadca a 7 km od mesta Turzovka. Domček je situovaný vedľa železničnej trati Čadca – Makov, pri železničnej zastávke Staškov.

Rodný dom Jozefa Kronera
Rodný dom Jozefa Kronera – foto: Jaroslav Pitoňák

Parkovanie a verejná doprava

Zaparkovať môžete bezplatne na parkovisku pri železničnej zastávke Staškov, cca 30 metrov od domčeka. V rovnakej vzdialenosti sa nachádza aj najbližšia autobusová zastávka – Staškov a železničná zastávka.

Kam v okolí?

foto a text: Jaroslav Pitoňák


Lokalita Kysuce
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Staškov