Povesťami a legendami opradené Sitno je tiež miestom výskytu vzácnych rastlín a živočíchov. S nadmorskou výškou 1009 m n.m. je najvyššie v Štiavnických vrchoch. Ponúka najkrajšie výhľady v širokom okolí. Z Počúvadla je výstup nenáročný s dĺžkou približne 1 hodina. V blízkosti sa nachádza Hrad Sitno.

Zo Sitna môžeme za dobrého počasia pozorovať Kremnické vrchy, Vtáčnik, Tribeč, Inovec, Zobor a dovidíme tiež na Chopok, Vepor, Poľanu, Stolicu. Staré povesti hovoria, že na Sitne driemu Sitnianski rytieri, ktorí keď bude Slovákom skutočne zle, ožijú a vystúpia z hory. Ako je možné, že sa tak ešte nestalo?

Rozhľadňa Sitno
Rozhľadňa na Sitne – foto: Turisticky

Na Sitne a v okolí môžete pozorovať niekoľko zaujímavostí, ktoré si určite nenechajte ujsť. Na vrchole Sitna sa nachádza druhá najstaršia rozhľadňa na Slovensku a dokonca v Európe. Vznikla už v roku 1736 a dnes v nej sídli múzeum.

Pokiaľ sa na Sitno vydáte turistickým chodníkom od jazera Počúvadlo, po ceste určite neminiete po pravej strane veľmi fotogenickú skalnú vyhliadku. Lokalita je miestom, kde sa vyskytujú chránené druhy rastlinstva a živočíšstva. Botanik Andrej Kmeť popísal až 300 foriem ruží. Určite navštívte aj zrúcaninu Sitnianskeho hradu, nachádza sa pri turistickom chodníku do Ilije.

Túra na vrch Sitno z Počúvadla a obce Ilija

Najkratšia trasa na Sitno od Počúvadlianskeho jazera. Určite ju zvládnu deti aj starší turisti. Na Tatárskej lúke dokonca môžete objaviť divé ruže. V samom závere výstupu vedie turistický chodník cez drevené schody, trasa nie je vhodná pre bicykle. Z Počúvadla vás naviguje náučný chodník Sitno, ktorý má 13 zastávok. Dĺžka tejto trasy je do 1 hod.

Na Sitno prídete z obce Ilja, po trase Ilja – Vlčia jama – Hrad Sitno – Sitno (čas výstupu do 1:45 hod., prevýšenie 458 m) – najprv zelená a potom modrá značka

Zo Svätého Antona a Ilje prídete po cyklotrase. Jej dĺžka je približne 10 km a prevýšenie 590 m. Spevnená cesta je vhodná pre bicykle, alebo výlet s detským kočíkom.

Hrad Sitno
Hrad Sitno

Občerstvenie na Chate Andreja Kmeťa na Sitne

Chata je mimo letnej sezóny otvorená len cez víkendy a sviatky. Podrobné otváracie hodiny a podujatia zverejňujú pravidelne na FB stránke.

Hrad chránil obchodnú cestu

Hrad na Sitne plnil v 16. storočí významnú úlohu pri obrane stredoslovenských miest pred tureckými nájazdmi. Podľa tradície boli pod hradom porazené tatárske oddiely, ktoré bojovali v tureckých vojskách. K prestavbe došlo v 16. až 17. storočí, keď sa uskutočnilo aj priame pripojenie vody na hrad prípojkou z prameňa vzdialeného 600 metrov. V 17. storočí boli majiteľmi hradu Koháryovci. Sitniansky hrad bol zničený kuruckými vojskami v rokoch 1703 – 1710.

Parkovanie a verejná doprava

Platené verejné parkovisko pred Počúvadlom. Z obce Ilija verejné parkovisko pri lesnej ceste. Najbližšia autobusová zastávka Počúvadlo, jazero.

Kam v okolí?

Navštívite zrúcaninu Hradu Sitno, Počúvadlianske jazero, Richňavské tajchy, Kaštieľ Svätý Anton. Priamo v Banskej Štiavnici Banskoštiavnickú Kalváriu, Nový zámok, Tajch Klinger, alebo Banské múzeum v prírode.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Počúvadlianske jazero – Tatárska lúka – Sitno a späť

Dĺžka:4 km Čas:3 hod Stúpanie:319 m Klesanie:319 m Lokalita: Banská Štiavnica Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Počúvadlianske jazero
Turistická
značka:
zelená
Trasa: Počúvadlianske jazero - Tatárska lúka - Sitno a späť Občerstvenie: Chata Andreja Kmeťa

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava