Pustý hrad

Zvolen

Pustý hrad s rozlohou viac ako 4 hektáre patrí medzi najväčšie hrady v strednej Európe. Stojí vo výške 571 m n.m. nad mestom Zvolen. Ideálna prístupová trasa vedie po značke a náučnom chodníku od zimného štadióna, z ulice Pod Dráhami.

Celý hradný komplex, ktorý sa skladá z Dolného a Horného hradu sa postupne staval v 12. až 14. storočí.

Pustý hrad

Zopár zaujímavosti

Dodnes zachovalými časťami sú hlavná vstupná brána Horného hradu a zrúcaniny obytnej veže Dolného hradu. Na Hornom hrade nevynechajte obrovskú až 10 metrov hlbokú filtračnú nádrž, ktorá bola v minulosti naplnená štrkom a pravdepodobne slúžila na čistenie vody.

V okolí Pustého hradu sa našiel aj poklad, 71 strieborných plieškov, ktoré boli polotovarom na výrobu mincí. Pustý hrad a jeho okolie ponúka výhľady na mesto Zvolen, dovidieť odtiaľto aj na hrebeň Nízkych Tatier. V najvyššie položenej časti horného hradu sa nachádza niekoľko lavičiek, kryté posedenie a ohnisko.

Pustý hrad

Otváracie hodiny

Pusty hrad je sprístupnený celoročne, vstup je bezplatný. Prosím dodržujte bezpečnostné pokyny, neprechádzajte za oplotenie a vyhradené chodníky.

Trasa na Pustý hrad zo Zvolena

Pešo na Pustý hrad prídeme po modrej značke od zimného štadióna vo Zvolene. Po ceste nevynechajte nenápadnú odbočku k vyhliadke na sútok Hrona a Slatiny.

Na hrad vedie od zimného štadióna aj zelený náučný chodník, ktorý popisuje každú lokalitu v slovenskom a anglickom jazyku. Výstup cez dolný a horný hrad zaberie necelú hodinu.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie verejné parkovisko sa nachádza pri zimnom štadióne, alebo neďaleko turistického rozcestníka na ulici Pod Dráhami. Prídeme sem pešo zo železničnej a autobusovej stanice vo Zvolene, po modrej značke. Dĺžka výstupu je približne 1 hodina 30 minút.

Kam v okolí?

Priamo vo Zvolene navštívte Zvolenský zámok, nad obcou Budča Čertovu skalu, Hrad Šášov nad obcou Šášovské Podhradie, Vígľašský zámok, alebo nádherné miesta v Banskej Štiavnici.

Údaje o dĺžke a čase sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Zvolen – zimný štadión – Pustý hrad a späť.

Dĺžka:5 km Čas:3 hod Stúpanie:305 m Klesanie:305 m Lokalita: Zvolen Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Zvolen - zimný štadión
Turistická
značka:
modrá
Trasa: Zvolen, Pod Haputkou - Pustý hrad a späť Web: http://www.pustyhrad.com/

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava