Nová atrakcia v Terchovej – Minimodel Europa

Terchová

Predstavujeme Vám v obci Terchová, okres Žilina, v rodisku legendárneho Juraja Jánošíka, diorámu Česko – Slovenské pohraničie. Na viditeľnej ploche 53 m2 vybudovala partia nadšencov za 6 rokov železničné modelové koľajisko. Polovica predstavuje Slovenskú a druhá časť Českú stranu železnice. Minimodel Europa obsahuje 7 staníc a zastávok, 2 skryté stanice a takmer 500 m koľajiva.

Dokonale prepracovaný model železnice

Hlavným motívom je medzinárodná elektrifikovaná trať stretávajúca sa v pohraničnej obci Česko-Slovenské Pomezí a prebiehajúca lokálna motorová trať, ktorá súbežne plynie Slovenskými a Českými obcami.

Modelové koľajisko je vo veľkosti H0 v mierke 1:87 v modelárskej časovej epoche V – VI. Uvidíme tu modely od roku 1993 až po súčasnosť.

Minimodel Europa nie je klasické koľajisko, ale predstavuje príbeh. Ide o voľný štýl tratí Slovenského Horného Považia a Moravskej pohraničnej obce Horní Lideč a následne Valašskej Doliny Brumov-Bylnice. Modelári fiktívne pospájali miesta, ktoré sa nemôžu reálne stretnúť na spoločnej trati a dali im úplne iné názvy.

Čo všetko uvidíme na modelovom koľajisku Minimodel Europa?

Hlavným motívom modelovej elektrifikovanej trate je pohraničná obec Česko-Slovenské Pomezí, z ktorej sa môžete vydať jedným smerom do modernizovanej Moravskej stanice Lukov, alebo smerom na Slovensko do stanice Horné Považie.

Deti a mládež si užijú najmä jazdy vláčikov zo stanice do stanice cez niekoľko zastávok. Dospelých určite nadchnú detaily prepracovanej krajiny dotvorené reálnym zvukom lokomotív.

Návštevníci majú možnosť vidieť aj riadiacu miestnosť, odkiaľ je celé modelové koľajisko ovládané cez počítač.

Ako sa sem dostať?

Minimodel Europa nájdete v Terchovej, časť Panská Lúka 931. Z centra Terchovej pôjdete smerom na Šípkovú cca 2,5 km až k predajni COOP Jednota. Modelové koľajisko Minimodel Europa je umiestnené v interiéroch na 1. poschodí, nad predajňou potravín a je ideálnou atrakciou do každého počasia.

Minimodel Europa Terchová

Parkovanie a verejná doprava

Zaparkovať môžete priamo tu pred budovou potravín. Najbližšia autobusová zastávka Terchová, Panská Lúka.

Otváracie hodiny

Aktuálne otváracie hodiny nájdete na www.minimodeleuropa.sk. Predpokladaná doba prehliadky je 1 až 2 hodiny. Odporúčame Vám prísť aspoň hodinu pred koncom otváracích hodín.

foto: Minimodel Europa


Lokalita Terchová
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Terchová, Panská Lúka