Margeciansky tunel

Spiš

Nevšedný podzemný zážitok ponúka starý železničný Margeciansky tunel, prezývaný aj ako Rolovský a Starý Bujanovský tunel. Má dĺžku 431 metrov. Je dostupný pre verejnosť, plne osvetlený a v súčasnosti slúži aj ako prístupová cesta.

Margeciansky tunel
Margeciansky tunel

Zaujímavosti a stručne z histórie

V roku 1985 bol zapísaný na zoznam technických pamiatok Slovenska. Zaujímavosťou je, že takmer polovica tunelovej rúry nemá obmurovku a steny tvoria len opracované skaly.

Pre železničnú dopravu prestal starý Margeciansky tunel slúžiť v roku 1955, vtedy bol v blízkosti dostavaný nový, už dvojkoľajný Bujanovský tunel.

V starom tuneli je v celej dĺžke nainštalované umelé osvetlenie, ktoré reaguje na pohyb. Vďaka tomu sa zvýšila bezpečnosť. Momentálne starý tunel slúži ako prístupová cesta do chatovej osady Kozinec.

Pri vstupnom portáli od obce Margecany bola umiestnená informačná tabuľa, ktorá informuje o histórii a ďalších technických parametroch.

Margeciansky tunel

Margeciansky tunel. Ako sa sem dostať?

Tunel sa nachádza približne 3 km od obce Margecany v blízkosti vodnej nádrže Ružín.

Starý Margeciansky tunel je najlepšie dostupný z obce Margecany po asfaltovej ceste, ktorá vedie popri železničnej trati a okolo vodnej nádrže.

Trasa je veľmi obľúbená medzi cyklistami. Odporúčame po prejazde tunelom odbočiť hneď doprava na lesnú cestu, ktorá vedie do rekreačnej časti Kozinec. Nachádza sa tu pláž a drevené posedenie.

Parkovanie a verejná doprava?

Železničná stanica Margecany, alebo zastávka Margecany. Cez tunel vedie cesta a v okolí sa nachádza dostatok parkovacích miest.

Kam v okolí?

Pokiaľ sa rozhodnete pokračovať rovno po asfaltovej ceste, prídete až k priehradnému múru vodnej nádrže Ružín, do lokality Malá Lodina. Celá trasa má dĺžku približne 15 km. Z lokality Ružín vedie turistická značka na Sivec.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Margecany, žel. stanica – prechod cez Margeciansky tunel a späť.

Dĺžka:7 km Čas:2 hod Stúpanie:86 m Klesanie:86 m Lokalita: Spiš Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Margecany
Trasa: Margecany, stanica - Margeciansky tunel a späť Občerstvenie: Rolova huta Počkaj Beach

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava