Margeciansky tunel

Spiš

Nevšedný podzemný zážitok ponúka starý železničný Margeciansky tunel, prezývaný aj ako Rolovský a Starý Bujanovský tunel. Má dĺžku 431 metrov. Je dostupný pre verejnosť, plne osvetlený a v súčasnosti slúži aj ako prístupová cesta.

Margeciansky tunel
Margeciansky tunel

Zaujímavosti a stručne z histórie

Bol postavený v rokoch 1867 – 1872, ako súčasť Košicko-bohumínskej železnice, v tej dobe najdôležitejšej železničnej trate na severe Uhorska.

V roku 1985 bol zapísaný na zoznam technických pamiatok Slovenska. Zaujímavosťou je, že takmer polovica tunelovej rúry nemá obmurovku a steny tvoria len opracované skaly.

Pre železničnú dopravu prestal starý Margeciansky tunel slúžiť v roku 1955, vtedy bol v blízkosti dostavaný nový, už dvojkoľajný Bujanovský tunel.

V pôvodom tuneli je v celej dĺžke nainštalované umelé osvetlenie, ktoré reaguje na pohyb. Vďaka tomu sa zvýšila bezpečnosť. Momentálne starý tunel slúži ako prístupová cesta z Margecian do chatovej osady Kozinec.

Pri vstupnom portáli od obce Margecany bola umiestnená informačná tabuľa, ktorá informuje o histórii a ďalších technických parametroch.

Margeciansky tunel

Margeciansky tunel. Ako sa sem dostať?

Tunel sa nachádza približne 3 km od obce Margecany v blízkosti vodnej nádrže Ružín.

Starý Margeciansky tunel je najlepšie dostupný z obce Margecany po asfaltovej ceste, ktorá vedie popri železničnej trati a okolo vodnej nádrže.

Trasa je obľúbená medzi cyklistami. Odporúčame po prejazde tunelom odbočiť hneď doprava na lesnú cestu, ktorá vedie do rekreačnej časti Kozinec. Nachádza sa tu pláž a drevené posedenie.

Parkovanie a verejná doprava?

Železničná stanica Margecany, alebo zastávka Margecany. Cez tunel vedie cesta a v okolí sa nachádza dostatok parkovacích miest.

Kam v okolí?

Pokiaľ sa rozhodnete pokračovať rovno po asfaltovej ceste, prídete až k priehradnému múru vodnej nádrže Ružín, do lokality Malá Lodina. Celá trasa má dĺžku približne 15 km. Z lokality Ružín vedie turistická značka na Sivec. Ďalšou technickou zaujímavosťou je 280 m dlhý Ružínsky viadukt.


Lokalita Spiš
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Margecany
Trasa Margecany, stanica - Margeciansky tunel
Občerstvenie Rolova huta Počkaj Beach
Detská železnica Košice
Košice Detská železnica Košice
Čipčie z Turia
Malá Fatra Čipčie z Turia