Kráter Vyšné Ružbachy

Vyšné Ružbachy

Najväčší travertínový kráter na Slovensku naplnený vodou, nájdete v kupeľoch Vyšné Ružbachy. Travertínové jazierko je dostupné celoročne a prístup k nemu je bezplatný. Dĺžka krátera je takmer 20 metrov, hĺbka približne 3 metrov a teplota vody sa pohybuje okolo 23 stupňov Celzia.

Kúpele Vyšné Ružbachy
Kráter Vyšné Ružbachy

Zopár zaujímavosti

Kráter vo Vyšných Ružbachoch vznikol prepadnutím travertínovej kopy, ktorá sa vyzrážala v okolí minerálneho prameňa. Voda v jazierku pochádza až z Belianskych Tatier a zo zeme vyviera priamo uprostred krátera v hĺbke asi 4 metre.

Lokalita je pre svoju jedinečnosť od roku 1967 zaradená medzi chránené prírodné útvary a patrí medzi to najkrajšie čo nájdete v regióne Pienin a Severného Spiša.

Kúpalisko v kráteri Vyšné Ružbachy

Veľa návštevníkov sa v kráteri kúpe po celý rok a je to naozaj jedinečný zážitok. V blízkosti sú bezplatné sprchy, WC a v čase hlavnej letnej sezóny aj bufet. V okolí krátera je udržiavaný areál, kde je možné odpočívať.

Kráter Ružbachy
Kráter Vyšné Ružbachy

Ako sa sem dostať?

Prejdeme cez Nižné Ružbachy a na konci dediny Vyšné Ružbachy odbočíme na parkovisko pred kúpeľmi. Ďalej pokračujeme pešo chodníkom okolo travertínového vodopádu až prídeme priamo ku kráteru.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko pred kúpeľmi Vyšné Ružbachy, alebo Parkovisko Travertín priamo pri kráteri. Najbližšia autobusová zastávky Vyšné Ružbachy, obec.

Kam v okolí?


Lokalita Vyšné Ružbachy
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Kúpele Vyšné Ružbachy