Jaskyňa Deravá skala

Malé Karpaty

Súčasťou náučného chodníka, ktorý spája turistické pochúťky v okolí Plaveckého Mikuláša, je Jaskyňa Deravá Skala. Blízko sa nachádza tiež Jaskyňa Tmavá skala. Jej priestory vznikli na tektonickej pukline vplyvom podzemnej vody. Nájdete ju v Malých Karpatoch v nadmorskej výške 460 m n.m. Má výšku 15 a hĺbku 26 metrov. Jaskyňa je verejnosti voľne prístupná.

Predstavuje tiež veľmi významné archeologické nálezisko. Našli sa tu pozostatky kamenného náradia a kostier. V súčasnosti má tvar mohutného skalného previsu.

Jaskyňa Deravá skala
Jaskyňa Deravá skala – foto: Doronenko

Jaskyňa Deravá skala z Plaveckého Podhradia

Odporúčame Náučný chodník Plavecký kras, ktorý vedie cez veľmi pekné úseky. Nachádza sa tu celkovo 9 informačných tabuliek. Impozantná je vyhliadka Kršlenica so svojimi vápencovými skalnými útvarmi a úžasnými výhľadmi. Prekvapí aj kaňon v Mokrej doline a pokiaľ budete mať odhodlanie a dosť síl, navštívte aj Plavecký hrad. Celá trasa náučného chodníka je dlhá asi 10 km.

Pokiaľ chcete navštíviť len Jaskyňu Deravá skala, prejdite sa z Plaveckého Podhradia cez Mokrú dolinu, okolo kaplnky Panny Márie Lurdskej.

Ako sem dostať?

Po náučnom chodníku sem prídete z obce Plavecký Mikuláš do 45 minút, trasa je značená zelenou turistickou značkou.

Parkovanie a verejná doprava

Priamo v centre obce Plavecký Mikuláš, pred Obecným úradom. Najbližšia autobusová zastávka Plavecký Mikuláš, Jednota.

Kam v okolí?

Navštívte zrúcaninu Plaveckého hradu, Plaveckú jaskyňu, alebo Vyhliadku Kršlenica.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Plavecký Mikuláš – Jaskyňa Deravá skala a späť.

foto: Shutterstock, Doronenko


Dĺžka:
5 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
178 m
Klesanie:
178 m
Lokalita Malé Karpaty
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Plavecký Mikuláš
Turistická značka zelená
Trasa Plavecký Mikuláš - Jaskyňa Deravá skala a späť