Hradisko Valy Bojná

Považský Inovec

Slovanské hradisko Valy – Bojná bolo osídlené v 8 a 9. storočí a je vzácnym náleziskom s najstaršími kresťanskými pamiatkami na našom území. Archeologické výskumy priniesli nálezy cenných predmetov, množstvo zbraní, železné okovy, ženské ozdoby, či dokonca mužské šperky.

Vďaka vzácnym nálezom sa hradisko v Bojnej zaradilo medzi najsledovanejšie archeologické lokality na Slovensku a v strednej Európe. Pravdepodobne je tu ešte stále čo objavovať, mnohé vzácne historické predmety sa stále ukrývajú v zemi. Zberatelia na hradisku naďalej odkrývajú nové predmety, väčšina z nich putuje do národných zbierok.

Hradisko Valy Bojná

Archeologické múzeum Veľkej Moravy v Bojnej

V centre obce Bojná odporúčame navštíviť Archeologické múzeum Veľkej Moravy, kde sa nachádzajú aj predmety, ktoré boli nájdené na Hradisku Valy – Bojná.

V rokoch 2013 a 2014 sa dočasným prechodným miestom nálezov z hradiska v Bojnej stali Vatikánske múzeá v Ríme.

Otváracie hodiny múzea

Archeologické múzeum v Bojnej je otvorené denne od 10:00 do 16:00, vstup na Hradisko je voľný.

Hradisko Valy Bojná

Trasa na Hradisko Valy Bojná

Z obce Bojná je vzdialené približne 8 km. Vedie sem trasa Náučného chodníka Považský Inovec Bojná: Ranč pod Babicou, Hradná dolina – Hradisko Bojná, Valy (čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 173 m)

Z Nitrianskej Blatnice, cez Rozhľadňu Marhát prídeme po trase Nitrianska Blatnica – Jurko, rázc. – Sedlo Gajda – Rozhľadňa Marhát – Jelenie jamy – Hradisko Bojná, Valy (čas výstupu do 2:30 hod., prevýšenie 451 m) – najprv zelená, potom červená značka

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko spolu s občerstvením sa nachádza pri Ranči pod Babicou. Najbližšia autobusová zastávka Bojná, Ranč pod Babicou.

Kam v okolí?

Neďaleko Bojnej navštívte Rozhľadňu Marhát, Sokolie skaly, pri Radošine Jaskyňu Čertova pec, alebo Topoľčiansky hrad v Podhradí.

Dĺžka:10 km Čas:3 hod Stúpanie:173 m Klesanie:173 m Lokalita: Považský Inovec Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Bojná
Trasa: Ranč pod Babicou, Hradná dolina - Hradisko Bojná, Valy a späť Občerstvenie: Ranč pod Babicou

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava