Gombasecká jaskyňa

Slovenský kras

Patrí medzi najznámejšie v lokalite Slovenský kras. Gombasecká jaskyňa ukrýva v podzemí nevšedné biele sintrové brčká, ktoré nenájdete v žiadnej inej jaskyni na Slovensku. Niektoré sú dlhé až 3 cm. Otváracie hodiny a cenník vstupného nájdete dole v článku.

Objavená bola v roku 1951 a sprístupnená v roku 1955. Gombaseckú jaskyňu vytvoril Čierny potok, ktorý priteká zo Silickej ľadnice. V blízkosti vchodu do jaskyne sa nachádza turistický prístrešok, studnička, kemping, amfiteáter, verejné WC a Divadlo v stodole.

Koľko trvá prehliadka?

Sprístupnená trasa má dĺžku 530 metrov a prejdete ju približne za 30 minút. Prehliadková trasa je zabezpečená, osvetlená a vhodná aj pre deti a seniorov. Počet schodov na trase je 87.

Gombasecká jaskyňa

Čo ukrýva Gombasecká jaskyňa pod zemou?

Na prehliadkovej trase môžete obdivovať tenké, duté sintrové brčká. Ďalej budeme pozorovať jaskynné útvary: stalaktity, stalagmity. Celková objavená dĺžka jaskyne je 1525 metrov a má dve poschodia. Teplota sa pohybuje celoročne na úrovni od 9°C do 9,4°C. Zíde sa preto aj v lete teplé oblečenie.

Ako sa sem dostať?

Gombasecká jaskyňa sa nachádza približne 10 km od Rožňavy. Vedie sem cesta aj turistický chodník (žltá značka) z obce Slavec. Prídete sem od Silickej ľadnice po žltej značke asi za 35 minút.

Otváracie hodiny a vstupné

Gombasecká jaskyňa je otvorená od apríla do konca októbra, okrem pondelka. Ako je dnes otvorené a cenník vstupného overíte priamo tu.

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko je vybudované priamo pred vstupom do jaskyne. Najbližšia autobusová zastávka Slavec, Gombasecká jaskyňa sa nachádza pred vchodom do jaskyne.

Kam v okolí?

Navštívte neďalekú Silickú ľadnicu, Jaskyňu Domica, Ochtinskú aragonitovú jaskyňu. V Slovenskom krase si nenechajte ujsť Hájske vodopády, Zádielsku dolinu, alebo Jasovskú jaskyňu.

foto: Shutterstock, Semu


Lokalita Slovenský kras
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Slavec
Turistická značka žltá
Trasa Slavec - Gombasecká jaskyňa