Dobšinská ľadová jaskyňa

Slovenský raj

Dobšinská ľadová jaskyňa, známa ako ľadový klenot svetového dedičstva, patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. Určite vás uchváti unikátna výzdoba, vďaka ktorej bola jaskyňa zaradená do zoznamu UNESCO. Taktiež vás zaujme svojou jedinečnosťou, ktorou sa zaraďuje medzi najnižšie položené jaskyne sveta.

Vchod do jaskyne, oddávna známy ako „Ľadová diera“, sa nachádza vo výške 970 m n.m., na severnom svahu planiny Duča. Priestory od vchodu postupne klesajú, čo ma za následok studený vzduch a podchladenie priestorov. Nahromadený ľad, niekde až po strop, v nej vytvoril niekoľko obdivuhodných zaľadnených častí: Ruffinyho koridor, Zrútený dóm, Veľká a Malá sieň.

Okrem podlahového ľadu sú pozoruhodné aj mohutné ľadové stĺpy a ľadové záclony vo Veľkej sieni. Preskúmajte magické podzemie Slovenského raja.

Dobšinská ľadová jaskyňa
foto: Michal Rengevič

Dĺžka prehliadky

Dĺžka jaskyne dosahuje až 1483 metrov a priemerná teplota sa pohybuje od -3,9 do 3,5C. Teplé oblečenie odporúčame v každom ročnom období. Prehliadkový okruh má 515 metrov a v útrobách jaskyne strávite približne 30 minút.

Stručne z histórie

Dobšinská ľadová jaskyňa bola objavená v roku 1880 a už v roku 1882 sa stala jednou z prvých elektricky osvetlených jaskýň sveta. Medzi prvých návštevníkov sa radí aj bulharský cár a srbský kráľ.

Jaskyňa sa stala domovom významných druhov netopierov, napr. netopier fúzatý. Dokonca v minulosti sa v jaskyni uskutočňovalo aj korčuľovanie pre verejnosť.

Dobšinská ľadová jaskyňa
foto: Michal Rengevič

Otváracie hodiny a vstupné

Dobšinská ľadová jaskyňa je otvorená od 15. mája do 15. septembra. Podrobné informácie a časy vstupov nájdete na oficiálnom webe TU.
Cenník: dospelí platia za vstup 12€, deti 6€, študenti a dôchodcovia nad 60 rokov 11€.

Ako sa sem dostať?

Jaskyňa sa nachádza v rovnomennej obci v národnom parku Slovenský raj. Od parkoviska sem vedie modrá turistická značka. Pešou chôdzou od parkoviska ste pri vchode do 30 minút.

Dobšinská ľadová jaskyňa
foto: Michal Rengevič

Parkovanie a verejná doprava

Na záchytnom parkovisku v obci Dobšinská ľadová jaskyňa, ktoré sa nachádza hneď pri hlavnej ceste. Najbližšia zastávka autobusu Stratená,Dobšinská Ľad.Jaskyňa. Zastávka železnice Dobšinská Ľadová Jaskyňa.

Kam v okolí?

Navštívte bezbariérový Stratenský kaňon, alebo neznámu Stratenskú tiesňavu. Spoznajte okolie priehrady Palcmanská Maša a turistiku v jej okolí, napríklad Zejmarskú roklinu.


Dĺžka:
3 km
Čas:
2 hod
Stúpanie:
130 m
Klesanie:
130 m
Lokalita Slovenský raj
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Dobšinská ľadová jaskyňa
Turistická značka modrá
Trasa Dobšinská ľadová jaskyňa, parkovisko - Dobšinská ľadová jaskyňa a späť
Občerstvenie Restaurant Ľadová Hostinec Stará krčma