Žiarska chata

Západné Tatry

Žiarska chata sa nachádza vo výške 1325 m.n.m v Žiarskej doline a je južnou vstupnou bránou do Západných Tatier a Roháčov. Žiarska dolina je veľmi fotogenická. Patrí medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie na Liptove. Počasie, ubytovanie a ďalšie trasy nájdete dole v článku.

Žiarska chata vám poskytne výborné miesto na oddych, ubytovanie či občerstvenie. Poslúži aj ako východiskový bod na vysokohorské túry v okolí. Z chaty pokračujú turistické chodníky na Baníkov (2178 m n.m.), Smutné sedlo, alebo cez Žiarske sedlo na Baranec (2184 m n.m.)

Žiarska chata
Žiarska chata – foto: Shutterstock

Ubytovanie a občerstvenie

Žiarska chata má celoročnú prevádzku, otvorená je denne od 8:00 – 20:00, kuchyňa do 19:00.
Ubytovacia kapacita je 40 lôžok a rezerváciu ubytovania vybavíte priamo TU.

Žiarska chata je dostupná aj na bicykli, trasa cez Žiarsku dolinu

Prídeme sem upravenou asfaltovou cestou, cez Žiarsku dolinu. Turistický chodník má modré značenie. Výstup je ideálny aj pre rodiny s deťmi. Pôjdeme po trase Žiar – Žiarska dolina – Žiarska chata (čas výstupu do 1:30 hod., prevýšenie 405 m) – modrá značka

Cesta cez Žiarsku dolinu je vhodná pre horské a trekingové bicykle. Počas letnej sezóny je možné pri chate požičať kolobežky.

Žiarska chata
Žiarska chata

Túra na Baranec cez Žiarsku chatu

Pre zostup/výstup na Baranec môžeme zvoliť Žiarske sedlo a Žiarsku chatu. Úsek po žltej značke cez Smrek (2072 m n.m.) je na niektorých miestach exponovaný, veľmi skalnatý a technicky náročnejší, ako cez Holý vrch.

Zostup zo Žiarskeho sedla na Žiarsku chatu vedie väčšinou po kamenistom chodníku, v nižších častiach lemovaný kosodrevinou. Zo Žiarskeho sedla môžeme pozorovať v Žiarskej doline Žiarske pleso a pod Plačlivým Plačlivé pliesko.

Webkamera

Aktuálne poveternostné podmienky priamo na Žiarskej chate a predpoveď počasia sledujte online TU.

Žiarska chata
Žiarska chata – interiér

Parkovanie a verejná doprava

Prístup je pomerne jednoduchý, zaparkovať odporúčame na centrálnom platenom parkovisku v ústí Žiarskej doliny. Na vjazd do doliny a parkovanie pri chate majú nárok iba návštevníci ubytovaní v izbách. Počas zimnej sezóny slúži cesta skialpinistom a nie je udržiavaná. Z tohoto dôvodu výjazd autom ku chate v zime nie je možný!

Autobusom z Liptovského Mikuláša, vystúpime na konečnej zastávke Žiar, Žiarska dolina.

Kam v okolí?

V Žiarskej doline sa nachádza Medvedia štôlňa, v blízkosti chaty Symbolický cintorín obetiam Západných Tatier. Rozhodne sa oplatí vidieť Šarafiový vodopád, ku ktorému prídeme po zelenej turistickej značke do 15 minút od chaty. Veľmi atraktívny je tiež výstup na úchvatný Baníkov, alebo na celoročne sprístupnený Baranec (2184 m n.n.).

Na Baranec bezpečne

Fyzická príprava je kľúčová, myslite však aj na výbavu. Základom sú dobré topánky, vhodné oblečenie, dostatok vody a jedlo. Neodmysliteľná súčasť turistiky je dnes telefón. Okrem krásnych fotografií môže telefón zachrániť život. Aplikácia Horskej záchrannej služby je už niekoľko rokov skvelým nástrojom, ktorý by mal používať každý milovník hôr. Umožňuje rýchle privolanie pomoci aj v najrizikovejších situáciách s presnou lokalizáciou.

Ďalšie výhody zahŕňajú evidenciu výstupov, zaujímavých miest a aktuálne výstrahy. K základnej výbave patrí aj poistenie. Aplikáciu podporuje poistenie do hôr od Generali, ktoré poskytuje finančnú ochranu aj v prípade výjazdu Horskej záchrannej služby či v iných nečakaných situáciách.


Dĺžka:
12 km
Čas:
4 hod
Stúpanie:
405 m
Klesanie:
405 m
Lokalita Západné Tatry
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Žiar
Turistická značka modrá
Trasa Žiar - Žiarska dolina - Žiarska chata a späť
Občerstvenie

Žiarska chata

Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom