Zejmarská roklina

Slovenský raj

Zejmarská roklina je jediná sprístupnená tiesňava z južnej strany Slovenského raja. Patrí medzi najkratšie v tomto národnom parku. Odporúčame prejsť celú okružnú trasu. Túra prechádza cez planinu Geravy, kde sa môžeme po ceste občerstviť v Horskom hoteli Geravy. Lanovka na Geravy opäť premáva od 7. augusta 2023.

Zejmarská roklina
Zejmarská roklina – foto: Ivo Dovala

Trasa cez Zejmarskú roklinu je jednosmerná

Zejmarská roklina sa nachádza neďaleko priehrady Palcmanská Maša, nad obcou Dedinky, v prekrásnom tichom prostredí. Prechod tiesňavou je jednosmerný zdola nahor v smere proti toku potoka. Turistický chodník je na exponovaných miestach zabezpečený oceľovými rebríkmi, stúpačkami a reťazami.

V prípade nepriaznivého počasia a v jarných mesiacoch môže byť zvýšená hladina potoka. Odporúčame použiť nepremokavú obuv. Lokalita Zejmarskej rokliny sa nachádza v najvyššom 5. stupni ochrany, pohyb je možný len po značkovanom chodníku. Medzi najkrajšie miesta tiesňavy patria Nálepkove vodopády, ktoré sa nachádzajú približne v polovici úžiny.

Zejmarská roklina
Zejmarská roklina – foto: Ivo Dovala

Túra Dedinky – Zejmarská roklina – Geravy

Najrýchlejší prístup do Zejmarskej rokliny je z obce Dedinky. Parkovisko a autobusová zastávka sa nachádza pri priehrade Palcmanská Maša. Odtiaľto sa vydajte po červenej značke až k ústiu Zejmarskej rokliny. Ďalej pokračujte po modrej značke cez tiesňavu až na planinu Geravy. Okružnou trasou sa vrátite po zelenej značke do Dediniek, na miesto, odkiaľ ste vychádzali.

Vyskúšajte dlhšiu a atraktívnejšiu okružnú trasu cez Dedinky – Zejmarská roklina, ústie – Geravy – Malý Zajf – Veľké a Malé Zajfy – Stratenská píla – Dedinky, Palcmanská Maša (okružná trasa má dĺžku 3:30 hod., prevýšenie 591 m)

Kratší okruh z Dediniek len cez Zejmarskú roklinu vedie po trase Dedinky – Zejmarská roklina, ústie – Geravy – Dedinky (čas prechodu touto variantou je 2:30 hod., prevýšenie 370 m) – najprv červená, potom modrá a späť zelená značka

Zejmarská roklina
Zejmarská roklina

Vstup do Národného parku Slovenský raj je spoplatnený

Vstup do všetkých roklín Slovenského raja je spoplatnený. Pokiaľ plánuje dlhší pobyt, odporúčame zakúpiť 3 až 5 dňový lístok v lokalite Čingov, Podlesok a pred vstupom do Zejmarskej rokliny. Cenník nájdete TU. Pozrite sa či je roklina dnes prístupná.

Parkovanie a verejná doprava

V Dedinkách sa nachádzajú dve záchytné parkoviská, jedno pred Hotelom Priehrada Dedinky a druhé nájdete v centre obce Dedinky pod kostolom.

Autobusom prídeme zo Spišskej Novej Vsi, alebo Popradu a vystúpime v obci Dedinky, alebo na zastávke Dobšinská Maša,kopec. Zastávka Horehronskej železnice – Dedinky.

Kam v okolí?

Pokiaľ vám po návrate z túry zostane trochu času, odporúčame požičať loďku, alebo vodný bicykel na Palcmanskej Maši. Požičovňa sa nachádza neďaleko parkoviska. V Slovenskom raji navštívte tiež Tomášovský výhľad, Kláštorskú roklinu, Kláštorisko, Roklinu Suchá Belá, Sokoliu dolinu, Roklinu Piecky, Malý Kyseľ, Veľký Sokol, alebo Ferratu HZS Kyseľ.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na okružnej trase Dedinky, hotel – Zejmarská roklina, ústie – Geravy – Dedinky, hotel.

foto: Ivan Dovala


Dĺžka:
5 km
Čas:
3:30 hod
Stúpanie:
346 m
Klesanie:
346 m
Lokalita Slovenský raj
Náročnosť stredná
Prístupový bod Dedinky
Turistická značka červená, modrá, zelená
Trasa Dedinky, hotel - Zejmarská roklina, ústie - Geravy - Dedinky
Občerstvenie

Horský hotel Geravy

Rakytov
Veľká Fatra Rakytov
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry Chata pod Soliskom