Veľký Rozsutec

Malá Fatra

Turistika na jeden z najkrajších vrcholov na Slovensku, ktorý sa stal symbolom pohoria Malá Fatra, poteší každého milovníka prírody. Trasa zo Štefanovej, alebo túra na Veľký Rozsutec (1610 m n.m.m.) cez Jánošíkove diery? Ktorá je najľahšia, alebo najkrajšia? To sa dozviete v článku.

Skalnatý Veľký Rozsutec ponúka za dobrého počasia panoramatický výhľad na okolité vrcholy. V blízkosti vidieť menšieho brata Malý Rozsutec (1 343 m n. m.), lúčnatý Stoh (1 607 m n.m.) či opomínanú Osnicu.

V sedle Medziholie stála v minulosti horská Chata pod Rozsutcom, ktorá žiaľ 17. januára 1985 na následky technickej poruchy vyhorela. Dodnes na tomto mieste môžeme vidieť pozostatky základov. Kovový kríž na vrchole darovali Terchovej dolniaci zo Žitného ostrova. Umelecké dielo vyrobil rómsky kováč Róbert Rigó mladší z Dunajskej Lužnej.

Veľký Rozsutec

Trasa Štefanová – Veľký Rozsutec

Chodník zo Štefanovej patrí medzi veľmi obľúbenú a menej náročnú turistiku. Záver trasy pod vrcholom je istený reťazami. Pôjdete po trase Štefanová – Medziholie – Veľký Rozsutec (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 973 m) – najprv zelená a potom červená značka

Turistika na Veľký Rozsutec cez Jánošíkove diery

Ďalšia varianta výstupu je z Bieleho Potoka cez obľúbené Jánošíkove diery. Pôjdete po trase Terchová, Biely Potok – Dolné diery – Horné diery – Pod Tesnou Rizňou – Pod Tanečnicou – Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec (čas výstupu do 4 hod., prevýšenie 1129 m) – najprv modrá a potom červená značka

Okruh zo Štefanovej cez Medzirozsutce

Odporúčame okružnú trasu Štefanová – Sedlo Vrchpodžiar – Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec – Medziholie – Štefanová (čas okružnej trasy min. 6 hodín, prevýšenie 1005 m) Upozorňujeme, že túra patrí medzi ťažšie a náročné s veľkým prevýšením viac ako 1000 metrov.

Veľký Rozsutec

Uzávera od marca do júna

Turistický chodník je v úseku Medziholie – Veľký Rozsutec – Medzirozsutce, z dôvodu ochrany prírody sezónne uzavretý každoročne v období od 1. marca do 15. júna. V zime je túra oveľa náročnejšia, odporúčame použiť mačky a turistické paličky.

Parkovanie a verejná doprava

Najlepší východiskový bod je Štefanová, kde môžeme zaparkovať na verejnom platenom parkovisku. Verejné spoplatnené parkovisko sa nachádza aj pred Hotelom Diery. Autobusom z Terchovej, alebo Žiliny. Najbližšia zastávka Vrátna, Štefanová. Pokiaľ pôjdete trasu cez Jánošíkove diery, tak vystúpite na zastávke Terchová, Biely Potok h.Diery.

Kam na túru v okolí?

V Malej Fatre sú turisticky sprístupnené trasy napríklad na Chleb, Veľký Kriváň, Malý Rozsutec, Osnicu, Stoh, Jánošíkove diery, alebo z Terchovej do Doliny Obšívanka cez tiesňavy.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Štefanová – Vrchpodžiar – Medzirozsutce – Veľký Rozsutec – Medziholie – Štefanová.

Dĺžka:13 km Čas:6 hod Stúpanie:1055 m Klesanie:1055 m Lokalita: Malá Fatra Náročnosť: ťažká Prístupový
bod:
Štefanová
Turistická
značka:
červená, modrá, žltá, zelená
Trasa: Štefanová - Podžiar - Medzirozsutce - Veľký Rozsutec - Medziholie - Štefanová Občerstvenie: Koliba pod Rozsutcom

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava