Tatranské chaty z Hrebienka

Vysoké Tatry

Horské chaty bývajú neodmysliteľnou súčasťou turistických trás. Zväčša slúžia ako prestupná stanica, útulňa, ale aj ako samotný cieľ cesty. Ak ich chcete vidieť čo najviac za čo najkratší čas, treba sa vybrať na Hrebienok. Odtiaľ môžete smerom na Skalnaté pleso navštíviť až štyri chaty vo Vysokých Tatrách počas štyroch až piatich hodín chôdze (6 km). Tip na túru vlakom od ZSSK.

Lanovka na Hrebienok
Lanovka na Hrebienok

Vysoké Tatry z diaľky pôsobia priam ako vystrihnuté z papiera. Čím sú bližšie, tým viac nadobúdajú svoju trojrozmernosť. Najmä počas cestovania tatranskou električkou či zubačkou môžete za pekného počasia obdivovať, ako sa postupne vykresľujú.

Starý Smokovec je hlavným rázcestím Tatranských elektrických železníc v troch smeroch: Tatranská Lomnica, Poprad-Tatry a Štrbské Pleso. V súčasnosti tu premávajú už len nové električkozubačky a modernizované vozidlá. Kedysi, v časoch Československých štátnych dráh, patrila do systému aj pozemná lanová dráha na Hrebienok. Bola označovaná ako najkratšia železničná trať, zároveň tu bolo najvyššie stúpanie v ČSD, a to až 154,5 ‰, čo je o kúsok viac, ako má zubačka na Štrbské Pleso. Po úpravách je maximálny sklon miernejší.

Nová zubačka
Nové električky – foto: ZSSK Tomáš Mlynarčík

Či už lanovkou, alebo pešo, cieľom môže byť samotný úsek Starý Smokovec – Hrebienok. V opačnom smere máme najdlhšiu sánkarskú dráhu na Slovensku. Najväčším lákadlom Hrebienka je v zime Ľadový dom, ukrytý pod kupolou.

Najviac chát je možné navštíviť práve z Hrebienka, veľa z nich prakticky aj jednou cestou a k tomu aj ďalšie zaujímavé miesta. Na tie poukazujú turistické smerovníky. Neďaleko Hrebienka sa nachádza Bilíkova chata. Je zasadená do nádherného prostredia s ikonickým pozadím, ktorému kraľuje Lomnický štít.

Jeden by nepovedal, že tu bol kedysi komplex kúpeľných budov a ani to, že samotná chata je dlhšia, ako sa na prvý pohľad zdá. O 10 minút chôdze ďalej sa podľa rázcestníka nachádzajú vodopády Studeného potoka.

Rainerova chata
Rainerova útulňa

Človek sa ani nenazdá a po ďalšej desaťminútovke je na dosah Rainerova útulňa – chata, ktorá je vekom 160 rokov najstaršou vo Vysokých Tatrách. Niektorí turisti tu končia, iní podľa okolností pokračujú na rôzne smery. Stretávajú sa tu dve doliny. Smerom na Veľkú Studenú dolinu vedie trasa na Zbojnícku chatu.

Rázcestníky opäť ukazujú neďaleké zaujímavé miesta, a to Obrovský vodopád, až sa kroky turistov dostávajú k Zamkovského chate. Je tretia od Hrebienka. Práve sa končí jej kompletná rekonštrukcia, a tak na návštevníkov čaká jej vynovená podoba.

Téryho chata

Akoby toho nebolo málo, aj odtiaľ ďalej vedie trasa na ďalšiu, konkrétne na Téryho chatu. Podobne ako pri Zbojníckej je potrebné sa na toto miesto pripraviť lepšou turistickou výbavou. Vo všeobecnosti sa odporúča plánovať si každú cestu dôkladne a brať ohľad na zimné sezónne uzávery. Všetky spomínané chaty sú otvorené celoročne.

Od Zamkovského chaty sa naskytujú dve možnosti. Buď sa vrátiť, alebo pokračovať ku Skalnatej chate, ktorá je štvrtou od Hrebienka. Záver cesty môže byť ukončený lanovkou a v Tatranskej Lomnici je následne možný prestup na ďalšie vlakové spoje.

Ubytovanie so zľavou vo Vysokých Tatrách

Text: Matúš Vavrek, prevzaté z Ozveny ZSSK, foto: Tatranská informačná kancelária, Shutterstock, Tomáš Mlynarčík


Lokalita Vysoké Tatry
Prístupový bod Starý Smokovec, Hrebienok