Symbolický cintorín

Vysoké Tatry

Symbolický cintorín pod Ostrvou vo Vysokých Tatrách je pietnym miestom a pripomenutím tých, ktorí pre svoju vášeň k horám položili svoje životy. Nachádza sa pri jednom z najnavštevovanejších tatranských plies – Popradskom plese. Hoci je cintorín nazvaný „symbolický“, pretože v skutočnosti tam nie sú pochované žiadne telesné ostatky, slúži ako emotívna pripomienka tých, ktorí prišli o život pri zdolávaní krás a nástrah tatranskej prírody.

Symbolický cintorín
Symbolický cintorín pod Ostrvou

Kríže z Detvy a 370 pamätných tabuliek

Na Symbolickom cintoríne je nainštalovaných 370 pamätných tabúľ s viac ako päťsto menami. Najstaršou z nich je tabuľka z roku 1911 s tichou spomienkou na Jenö Wachtera, ktorý zahynul v roku 1905 pri zlaňovaní zo Žabieho koňa. Bol jednou z prvých obetí Tatier z čias začiatkov športového horolezectva. Súčasťou symbolického cintorína je 77 krížov z Detvy.

História a vznik symbolického cintorína

Symbolický cintorín bol založený v roku 1936 a vysvätený 11. augusta 1940. Motto: „Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu„. Zásluhu za vznik majú maliar Otakar Štáfl z Havlíčkovho Brodu a Alojz Lutonský, tajomník Klubu československých turistov v Novom Smokovci.

Správu cintorína zabezpečujú od roku 1995 Štátne lesy Tatranského národného parku. Od roku 1970 je symbolický cintorín zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok.

Symbolický cintorín
Symbolický cintorín pri Popradskom plese

Ako sa sem dostať?

Po modrej značke od zástavky tatranskej električky – zástavka Popradské pleso. (čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 255m)

Od Chaty pri Popradskom plese po žltej značke do 15 min.

Sezónna uzávera na chodníku

Podľa novej vyhlášky je od 15. decembra do 30. apríla chodník na Symbolický cintorínu uzavretý.

Symbolický cintorín

Parkovanie a verejná doprava

Verejné parkovisko pred zastávkou tatranských električiek. Môže byť spoplatnené a v hlavnej sezóne kapacitne obsadené. Najbližšia železničná zastávka Popradské pleso, TEŽ.

Kam v okolí?

Značené turistické chodníky z Popradského plesa pokračujú na Hincovo plesoKôprovský štítChatu pod RysmiRysy, a Sliezsky dom, cez Sedlo pod Ostrvou.

Údaje o čase, prevýšení a vzdialenosti sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Popradské pleso, TEŽ – Symbolický cintorín.


Dĺžka:
4 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
255 m
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Popradské pleso
Turistická značka modrá, žltá
Trasa Popradské pleso, TEŽ - Symbolický cintorín
Občerstvenie Chata pri Popradskom plese