Rozhľadňa Dohňany

Považie Púchov

Rozhľadňa Dohňany, či Rozhľadňa na Tlstej hore ( 651 m n.m.) je veľmi dobre dostupná cez trasu náučného chodník Tri skaly z obce Dohňany. Vyhliadku nazývajú tiež Rozhľadňa Púchovskej doliny, alebo Rozhľadňa Zubák.

Trasa začína v obci Dohňany, pri obecnom úrade. Orientáciu zabezpečuje okružný Náučný chodník, ktorý postupne prechádza cez Lazovskú skalu, Čertovu skalu, Rozhľadňu Dohňany a Skalu Vieska. Túra je vhodná pre peších turistov, cyklistov aj bežkárov.

Rozhľadňa Púchovskej doliny
Rozhľadňa Dohňany – Vyhliadka Púchovskej doliny

Autorom drevenej vyhliadky je Antonín Závada z Valašského Meziříčí. Má výšku úctyhodných 21,5 metra a tvar valašského klobúka. V blízkosti vyhliadky nájdeme krytý turistický prístrešok a lavičky s ohniskom.

Najúchvatnejší výhľad z rozhľadne sa nám naskytne z najvyššieho poschodia. Za priaznivého počasia môžeme pozorovať Javorníky, Kysucké vrchy, Malú Fatru, Martinské Hole, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy, mesto Púchov a obec Dohňany.

Trasa Náučného chodníka Tri skaly – Rozhľadňa Dohňany

Na vyhliadku prídeme cez zelený náučný chodník Tri skaly, ktorý začína v Dohňanoch neďaleko žel. zastávky. Obec je vzdialená približne 5 km od Púchova.

Najkratšia trasa z obce Dohňany navedie cez Lazovskú skalu – Čertovu skalu na Rozhľadňu Dohňany (čas výstupu do 1:45 hod., prevýšenie 430 m)

Odporúčame prejsť celý úsek náučného chodníka: Dohňany, Obecný úrad – Lazovská skala – Čertova skala – Rozhľadňa Dohňany – Dlhá lúka – Skala Vieska – Dohňany, Obecný úrad. (čas chôdze do 4:30 hod.)

Rozhľadňa Púchovskej doliny
Rozhľadňa Púchovskej doliny

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v Dohňanoch pred Obecným úradom, potravinami a tiež pred vlakovou zastávkou. Najbližšia zastávka železnice – Dohňany. Najbližšia autobusová zastávka Dohňany, OcÚ.

Kam v okolí?

Navštívte Hrada Lednica, Považský hrad nad obcou Považské Podhradie, Hrad Vršatec z Vršatského Podhradia. Naplánujte si turistiku na Podskalský roháč z Podskalia a vrch Strážov zo Zliechova.

Údaje o čase dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Dohňany, Obecný úrad – Lazovská skala – Čertova skala – Rozhľadňa Dohňany.

Za fotky ďakujeme: Lenka Gáborová


Dĺžka:
6 km
Čas:
1:45 hod
Stúpanie:
430 m
Klesanie:
70 m
Lokalita Považie
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Dohňany
Turistická značka zelená
Trasa Dohňany, Obecný úrad - Lazovská skala - Čertova skala - Rozhľadňa Dohňany
Občerstvenie Reštaurácia Pri lipe