Rakytov

Veľká Fatra

Rakytov je najvyšší vrchol tzv. liptovskej Veľkej Fatry. Má nadmorskú výšku 1567 m n. m. Vrchol ponúka nádherný kruhový výhľad na Malú a Veľkú Fatru, Nízke aj Západné Tatry. Nachádza sa tu drevený kríž a kovový orientačný kruh s vyznačenými vrcholmi v okolí. Túra zo Smrekovice, alebo výstup cez Liptovské Revúce, Útulňu Limba a Tichú dolinu.

Rakytov
Rakytov – foto: Turisticky

Túra Smrekovica – Rakytov, alebo výstup cez Liptovské Revúce a Tichú dolinu

Výstupový chodník značený žltou značkou vedie krásnou tichou prírodou. Začína v Teplej doline, neďaleko Liptovskej Osady. Spočiatku prejdete prírodnú rezerváciu Prielom Teplého potoka, až nakoniec prídete k Útulni Limba.

Pôjdete po trase Teplá dolina – Útulňa Limba – Severné Rakytovské sedlo – Rakytov (čas výstupu do 3:30 hod., prevýšenie 917 m) – najprv žltá a potom zelená značka

Túra zo Smrekovice po trase Smrekovica – Severné Rakytovské sedlo – Rakytov (čas výstupu do 1:45 hod., prevýšenie 454 m) – zelená značka

Z Chaty pod Borišovom po trase Nad Studeným – Ploská – Sedlo Ploskej – Sedlo pod Čiernym kameňom – Južné Rakytovské sedlo – Rakytov (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 719 m) – zelená značka

Útulňa Limba
Útulňa Limba pod Rakytovom – foto: Turisticky

Ubytovanie pod Rakytovom v Horskej útulni Limba

Útulňa Limba pod Rakytovom je postavená v prekrásnom prostredí. V blízkosti je jazierko, posedenie, ohnisko, studnička. V chate je stále prítomný chatár. Pokiaľ je na vynáške zanechá odkaz s možnosťami občerstvenia. Teplý čaj je samozrejmosť, nájde sa vždy niečo teplé pod zub, a aj pivko.

Chata má kapacitu 15 lôžok na matracoch na poschodí s vlastným spacákom a je prevádzkovaná celoročne. Názov dostala podľa vzácnej borovice limbovej, ktorá tu rastie a chráni chatu pred rakytovskými lavínami. Rezerváciu ubytovania vybavíte TU.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko pri rázcestí Hájovňa, pred vstupom do Teplej doliny, hneď za Liptovskou Osadou. Autobusom z Ružomberka – smer Liptovské Revúce. Najbližšia autobusová zastávka Nižná Revúca, Teplô.

Kam v okolí?

Z Rakytova pokračujte ďalej cez Južné Rakytovské sedlo a Sedlo pod Čiernym kameňom. Tu sa napojíte na červenú značku a zídete po náučnom chodníku do obce Stredná Revúca. Celá trasa ponúka množstvo výhľadov na okolité vrcholy. Chodník miestami vedie krásnymi ihličnatými a bukovými lesmi a prechádza cez Skalnú bránu.

V blízkosti Liptovskej Osady sa nachádza Ferrata Dve veže. Vo Veľkej Fatre navštívte tiež Chatu pod Borišovom, Krížnu, alebo Ostredok z Liptovských Revúc.

Informácie o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Hájovna pred Teplou dolinou, Teplá dolina, Útulňa Limba, Rakytov.


Dĺžka:
6,5 km
Čas:
3:30 hod
Stúpanie:
931 m
Lokalita Veľká Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Nižná Revúca
Turistická značka žltá, zelená
Trasa Hájovňa pred Teplou dolinou - Útulňa Limba - Rakytovské sedlo - Rakyto
Občerstvenie

Útulňa Limba

Súbor GPX stiahnuť