Najkrajšie národné parky Slovenska

Slovensko

Slovensko, malebná krajina uprostred Európy, je domovom deviatich národných parkov, z ktorých každý má svoje jedinečné čaro a prírodné poklady, ktoré môže pozorný turista nájsť. Tieto Národné parky Slovenska dokazujú, že ochrana prírodných krás je pre každého na Slovensku na prvom mieste a sú tak útočiskom mnohých vzácnych a ohrozených druhov, či už fauny alebo flóry.

Kráľova hoľa
Vysoké Tatry z Kráľovej hole

V tomto článku sa bližšie pozrieme na päť z nich: Tatranský národný park, Národný park Nízke Tatry, Národný park Veľká Fatra, Slovenský raj a Národný park Slovenský kras.

Predtým, ako sa vydáte spoznávať tieto krásne miesta, je dôležité si uvedomiť, že pri cestovaní autom po diaľničnej sieti na Slovensku si musíte zakúpiť diaľničnú známku. Tento krok je podobný, ako keď my Slováci, vášniví milovníci a ochrancovia hôr, cestujeme do Švajčiarska, aby sme si vychutnali krásy majestátnych Álp – diaľničná známka, pohodlne zakúpená v online obchode https://vignetteswitzerland.com/sk/ , je malou daňou za udržiavanie kvalitnej infraštruktúry, ktorá nám umožňuje pohodlne cestovať a objavovať krásy európskej prírody.

Tatranský národný park (TANAP)

Tatranský národný park (TANAP) je korunou slovenskej prírody a najstarším národným parkom v krajine. Zahŕňa najvyššie časti Vysokých Tatier vrátane majestátnych štítov, ktoré sa týčia do výšky 2600 metrov nad morom. Krajina je tu skutočne rozmanitá – od zelených lúk až po skalnaté vrcholy, ktoré nielen v zime pokrýva snehová prikrývka. Lákavým pohľadom sú aj hlboké horské jazerá, známe ako plesá, ktoré sú ako zrkadlá obklopené vysokými štítmi. Vysoké Tatry sú domovom vzácneho tatranského kamzíka, ktorý je symbolom odolnosti a krásy týchto hôr.

Národný park Nízke Tatry

Južne od Tatier sa rozprestiera Národný park Nízke Tatry, ktorý je s rozlohou viac ako 800 km² jedným z najväčších slovenských národných parkov. Nízke Tatry ponúkajú menej strmé štíty, ale rovnako fascinujúce jaskynné systémy vrátane známej Demänovskej jaskyne slobody. Park je známy aj bohatou faunou a flórou a návštevníci môžu mať šťastie, že v týchto zalesnených horách uvidia voľne sa pohybovať medveďa hnedého alebo vlka.

NP Veľká Fatra

Národný park Veľká Fatra je známy svojimi rozsiahlymi lesmi a vápencovými skalnými útvarmi. Tento park je menej navštevovaný, ale o to viac si tu môžete vychutnať pokoj a ticho. Krajina Veľkej Fatry je ideálna na turistiku a ponúka nezabudnuteľné výhľady z vrcholov, ako sú Krížna a Ostredok.

Suchá Belá
Suchá Belá v Slovenskom raji

NP Slovenský raj

Ďalšou perlou Slovenska je Slovenský raj, ktorého názov vystihuje krásu, ktorú ukrýva. Prechádzky tunajšími roklinami a kaňonmi sú skutočným dobrodružstvom vďaka množstvu lávok, rebríkov a mostíkov, ktoré návštevníkom umožňujú spoznávať túto divokú krajinu. Najznámejšou atrakciou je nepochybne roklina Suchá Belá, ktorá je srdcom tohto národného parku.

NP Slovenský kras

Národný park Slovenský kras, ktorý sa nachádza na juhovýchode Slovenska, je najväčšou krasovou oblasťou v strednej Európe a je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Jeho podzemný svet je domovom viac ako 1 000 jaskýň a priepastí, z ktorých mnohé sú prístupné verejnosti. Unikátne sú aj suché doliny a hlboké kaňony, ktoré vytvárajú jedinečnú krajinu.

Každý z týchto národných parkov predstavuje významnú časť prírodného dedičstva Slovenska a zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane vzácnych druhov a ekosystémov. Návšteva týchto parkov je nielen úžasným zážitkom, ale aj príležitosťou pochopiť význam ochrany prírody a prispieť k jej zachovaniu pre budúce generácie. Či už hľadáte dobrodružstvo, pokoj alebo jednoducho krásu, slovenské národné parky sú otvorené pre všetkých, ktorí chcú objavovať a obdivovať prírodné zázraky krajiny.


Lokalita Slovensko