Kopské sedlo

Vysoké Tatry

Túra na Kopské sedlo vedie cez Monkovu dolinu zo Ždiaru, alebo zvoľte túru z Tatranskej Javoriny cez Zadné Meďodoly. Prídete sem z Chaty pri Zelenom plese, cez Veľké Biele pleso a z Chaty Plesnivec.

Sedlo je trávnaté, nachádza vo výške 1750 m n. m. a oddeľuje Vysoké a Belianske Tatry. Ponúka výhľad na Jahňací štít a hrebeň Belianskych Tatier, napríklad na Ždiarsku vidlu, Havran, Nový vrch a Muráň.

Vo Vysokých Tatrách poznáme niekoľko značených chodníkov na sedlá. Medzi technicky náročnejšie patria Priečne sedlo, Poľský hrebeň, alebo Sedielko. Trasu na Kopské sedlo môžeme jednoznačne zaradiť medzi menej náročné a zvládnu ju aj deti.

Kopské sedlo

Túra Monkova dolina – Kopské sedlo

Turistika začína v Tatranskej Javorine a pokračuje cez Javorovu dolinu – Pod Muráňom – Zadné Meďodoly (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 766 m) – modrá značka

Túra z Brnčalky vedie po trase Chata pri Zelenom plese – Veľké Biele pleso (čas výstupu do 1:20 hod., prevýšenie 260 m) – najprv červená a potom modrá značka

Značkovaný chodník vedie aj zo Ždiaru po trase Ždiar – Monkova dolina – Široké sedlo – Vyšné Kopské sedlo (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 1068 m) – červená značka

Zimná uzávera na trase

Časť turistickej trasy je uzatvorená v rámci zimnej uzávery Vysokých Tatier a to konkrétne v úseku Pod Muráňom – Zadné Meďodoly a Žiar – Monkova dolina – Kopské sedlo od 1.11. do 31.5.

Počas zimnej uzávery je neprístupný aj turistický chodník od Veľkého Bieleho plesa.

Parkovanie a verejná doprava

V Ždiari parkovisko pri pošte, alebo v lokalite Ski Monkova dolina. V Tatranskej Javorine parkovisko pri lyžiarskom stredisku Ski Taja. Najbližšie autobusové zastávky Ždiar, Tatra a Tatranská Javorina, pošta.

Kam v okolí?

Značené chodníky vedú ďalej na Široké sedlo. Túra zo sedla môže pokračovať na Veľké Biele pleso a Chatu pri Zelenom plese, alebo Chatu Plesnivec.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Ždiar – Monkova dolina – Široké sedlo – Kopské sedlo.


Dĺžka:
16 km
Čas:
6 hod
Stúpanie:
1068 m
Klesanie:
1068 m
Lokalita Vysoké Tatry
Náročnosť stredná
Prístupový bod Ždiar, Tatranská Javorina
Turistická značka červená
Trasa Ždiar - Monkova dolina - Široké sedlo - Kopské sedlo a späť
Občerstvenie Chata pri Zelenom plese