Kam vo Vysokých Tatrách v zime

Vysoké Tatry

Tatry ponúkajú bezpečné zážitky v zime aj počas pandémie. Prinášame tipy ako si užiť dovolenku v Tatrách a zostať zdravý. Odberné miesta, lyžovanie, turistika, atrakcie a ďalšie info. Pozývame tráviť zimnú dovolenku aj počas pandémie. Zhrnuli sme pre vás bezpečné zážitky a niekoľko užitočných tipov, čo robiť v Tatrách v zime.

V cestovnom ruchu v Tatrách vedia, že prežívať pekné momenty sa dá aj bezpečne. Predstavujú mix zážitkov, ktoré spríjemnia zimnú sezónu a medzi návštevníkov vysielajú prosbu, aby dodržiavali zodpovednosť a kvôli vlastnej časovej úspore si tam, kde je to potrebné, so sebou priniesli aj negatívny test.

Tichá dolina
Tichá dolina

Odberné miesta v Tatrách

Počas zimnej sezóny sú v prevádzke odberné miesta priamo v Tatrách, v Tatranskej Lomnici, na Štrbskom Plese v Tatranskej Štrbe, a ďalšie sú priamo v Poprade a v Ždiari. Zoznam platných pravidiel a informácie o možnostiach testovania nájdete na stránke www.regiontatry.sk/bezpecnadovolenka, informuje Lucia Blašková, výkonná riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry.

Tatranská Lomnica lyžovačka
Tatranská Lomnica lyžovačka

Lyžiarska sezóna v Tatrách s novinkami

Lyžiarske strediská sú otvorené. Snehová nádielka v posledných dňoch vylepšila lyžiarske podmienky, na svahoch vládne pohoda, takže privítať nový rok na lyžiach je ideálny plán. Novinkou v ponuke lyžiarskeho strediska je FAST PASS – možnosť zakúpiť si skipass s prednostným nástupom na lanovky bez čakania. Zásadná zmena v tomto stredisku je spojená s parkovaním – to je možné iba na centrálnom parkovisku pri železničnej a autobusovej stanici, odkiaľ do strediska v pravidelných intervaloch premávajú skibusy. Ich kapacitu a frekvenciu riadi personál podľa potreby. „V prevádzke sú aj ďalšie, ktoré spoja mestá a obce s tatranskými osadami – Poprad so Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou, Tatranskú Lomnicu s Tatranskými Zrubmi,“ povedala Blašková. Nové pravidlá upravujú aj pohyb skialpinistov, ktorí sa na zjazdovkách po novom môžu pohybovať vo vyhradenom čase od 13.00 do 16.00 hod.

Ľadový dóm na Hrebienku 2020/2021
Ľadový dóm na Hrebienku 2020/2021

Tatranský ľadový dóm s obmedzeniami

Aj táto zima v Tatrách patrí Ľadovému dómu na Hrebienku. Tento rok sa umelci inšpirovali a vytvorili ľadové sochy s motívom Svätojakubskej púte. Katedrála sv. Jakuba zo Santiaga de Compostela je jedno z najvýznamnejších pútnických miest. Aktuálne otváracie hodiny si vždy predom kontrolujte, keďže v súvislosti so situáciou sa môžu meniť. Na Hrebienku si však stále môžete vychutnať sánkovačku na dráhe v dĺžke 2,5 km, s možnosťou požičania saní.

V Starom Smokovci sa takisto vybláznite na najvyššie položenom klzisku s umelo chladenou ľadovou plochou. Ľadové plochy a klziská sú k dispozícii na rôznych miestach vo Vysokých Tatrách zvyčajne s možnosťou zapožičania vybavenia.

Bežkárske trate Vysoké Tatry
Mapa bežkárskych tratí

Bežkárske trate v Tatrách

Tatranská Lomnica nie je len centrom zjazdového lyžovania, na svoje si prídu aj bežkári. Okrem 2 km dlhého okruhu na Kolbisku, kde je k dispozícii nielen klasika, ale aj trať na korčuľovanie, sa nachádza aj vyhliadková trasa s názvom Starolesnianske lúky. Trať dlhá 8 kilometrov vedie najprv do Starej Lesnej, kde môžete na bežkách študovať zaujímavosti na astronomickom náučnom chodníku. Pozdĺž koľajníc, v prípade priaznivých snehových podmienok, je možné dostať sa až do golfového areálu Black Stork, kde sú rôzne okruhy v dĺžke 12 kilometrov.

Obľúbený je aj chodník popri Ceste slobody z Nového Smokovca do Vyšných Hágov, ktorý sa v zime stáva 8 km dlhou bežkárskou traťou s krásnymi výhľadmi a minimálnym prevýšením. Na bežkách môžu turisti spoznať aj menej známe tatranské osady, v Tatranskej Polianke navštívte Wolkerove jazierka, vo Vyšných Hágoch najvyššie položený tunel. Podrobnú mapu nájdete TU.

Tatry Lyžovačka
Tatry Lyžovačka

Na bežkách okolo Štrbského plesa

Vo Vysokých Tatrách je aj najväčší areál bežeckého lyžovania na Štrbskom Plese. Na profesionálnej úrovni ponúka 7 km pravidelne udržiavaných tratí. Bežkovať môžete klasickým aj korčuliarskym štýlom, od ľahkých až po ťažké trasy. Najdlhšia z nich – Furkotská dolina – má 5 km a povedie turistov aj okolo Slepého plesa.

Mapa zimných chodníkov Vysoké Tatry
Mapa zimných chodníkov Vysoké Tatry

Nová mapa zimných chodníkov

Tatranci pre turistov pripravili mapu zimných chodníkov. Od 1. novembra platí v horách sezónna uzávera časti vysokohorských chodníkov. „Vďaka tejto mape o zimnej turistike, ktorá zobrazuje celoročne otvorené chodníky vo Vysokých Tatrách, turisti presne vedia, kam sa môžu vybrať. Mapa je dostupná na webe, aj vo forme letáku v Tatranských informačných kanceláriách, a tiež vo vybraných hoteloch a penziónoch.

Vo Vysokých a Belianskych Tatrách je otvorených 13 chát každý deň, z toho len jedna – Chata pod Rysmi – je zatvorená počas zimnej uzávery.

Lyžiarske túry sú čoraz obľúbenejšie

„Lyžiarske túry pre nadšencov je vhodné konzultovať s horským vodcom. Medzi vyhradené areály vo Vysokých Tatrách patrí oblasť Soliskového sedla a prechod cez Priečne a Baranie sedlo,“ uzavrela Blašková.


Lokalita Vysoké Tatry