Jánošíkove diery

Malá Fatra Terchová

Jánošíkove diery sa rozdeľujú na Dolné, Nové a Horné diery. Všetky sú priechodné. Stačí len zvoliť správnu cestu. Trasa, mapa, náročnosť, prechod s deťmi, so psom, v zime, parkovanie? Kto sa v tom má vyznať? Poradíme.

Prechod cez Jánošíkove diery patrí medzi najkrajšie turistické zážitky a trasy v Malej Fatre v každom ročnom období. Vybrať si môžete Malý, alebo Veľký okruh.

Sústava rebríkov a kaňonov je otvorená a dostupná celoročne. V zime môžu byť istiace prvky a chodníky v dierach namrznuté, použite preto mačky, paličky.

Jánošíkove diery
Jánošíkove diery – sústava rebríkov a tiesňav

Malý okruh (Dĺžka trasy 6 km, čas 2:30 hod.)

Najobľúbenejšia je turistika cez malý okruh a náučný chodník, ktorý vedie cez Dolné a Nové Diery.

Túra je vhodná pre deti, aj seniorov. Počítajte s celkovou dĺžkou výletu približne 2 hodiny.

Nezabúdajte, že Nové Diery v úseku Ostrvné – Podžiar po žltej značke sú priechodné z dola nahor (jednosmerne), proti toku potoka. Nachádza sa tu veľké množstvo rebríkov a drevených mostíkov, ktoré boli nedávno rekonštruované.

TRASA: Biely Potok – Ostrvné – Nové diery – Podžiar – Dolné diery – Ostrvné – Biely potok.

Jánošíkove diery
Jánošíkove diery

Veľký okruh: (Dĺžka trasy 12 km, čas 5 hod.)

Veľký okruh ponúka to najkrajšie z Jánošíkových dier. Najmä úsek cez Horné diery s najväčším počtom vodopádov a rebríkov, ktorý tvorí najzaujímavejšiu časť výstupu.

Výlet môžete spojiť aj s výstupom na Malý alebo Veľký Rozsutec. Niektoré rebríky dosahujú výšku 12 až 15 m, kvalitnú nepremokavú turistickú obuv určite oceníte.

TRASA: Biely Potok – Ostrvné – Nové diery – Podžiar – Horné diery – Pod Pálenicou – Pod Tesnou Rizňou – Pod Tanečnicou – sedlo Medzirozsutce a späť cez Horné a Dolné diery.

Jánošíkove diery
Jánošíkove diery

Jánošíkove diery – prehľadná mapa

Jánošíkove diery Mapa
Kliknite na obrázok pre zväčšenie mapy – foto: OZ Jánošíkove diery

Občerstvenie – Koliba Podžiar

V drevenej kolibe v lokalite Podžiar. Otvorené majú každý deň počas letnej sezóny. Nachádza sa tu malé múzeum v podobe izby obývanej z čias 19. storočia.

Jánošíkove diery

Parkovanie a verejná doprava

V Terchovej, na platenom parkovisku pred Hotelom Diery v lokalite Biely Potok. V čase hlavnej turistickej sezóny odporúčame prísť čo najskôr, kapacitne parkovisko nestíha. Najbližšia autobusová zastávka Terchová, Biely Potok h. Diery.

Jánošíkove diery so psom?

V žiadnom prípade neodporúčame, keďže aj na malom okruhu sa nachádza veľké množstvo rebríkov, reťazí. Kaňon je po celý rok mokrý a niektoré rebríky majú výšku až 15 metrov.

Dovolenka v Malej Fatre

Vyberte si výhodnú ponuku ubytovania v Terchovej a Malej Fatre. Odporúčame ubytovanie v Hoteli Rozsutec a Hoteli Boboty s bazénom a wellness.

Kam v okolí?

Cez Jánošíkove diery vedie trasa na Malý a Veľký RozsutecStoh, alebo Osnicu. Turistický chodník na Veľký Rozsutec je uzavretý od 1.3. do 15.6.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne.


Lokalita Malá Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Terchová, Biely Potok
Turistická značka modrá, žltá