Hrad Tematín

Považie

Hrad Tematín leží na hrebeni pohoria Považský Inovec v nadmorskej výške 605 m n.m. Túra na hrad vedie z obce Hrádok-Dolina, Lúka a Bezovec. Patrí medzi najvyššie postavené hrady na Slovensku a dodnes je dominantou Považia.

Bol súčasťou viacerých pohraničných hradov (Trenčiansky hrad, Hrad Beckov) a v jeho útrobách boli chránené dôležité dokumenty panstva. Nachádzali sa tu majetkové listiny a dokumenty súdnych sporov.

Ako jeden z mála hradov bol vybudovaný ďaleko od obcí a dodnes sa považuje tiež za jeden z najnedostupnejších hradov Slovenska.

Priamo na hrade sa nachádza malý bufet, lavičky s posedením, krytá miestnosť a v okolí niekoľko verejných ohnísk. Odporúčame navštíviť aj lavičku s úžasným výhľadom na okolie, ktorá sa nachádza v pravej časti po výstupe po drevených schodoch.

Hrad Tematín

Otváracie hodiny a vstupné

Zrúcanina je celoročne voľne prístupná za dobrovoľné vstupné. Pravidelne sa tu konajú rôzne dobové podujatia a počas letnej sezóny poteší drobné občerstvenie a malý trh. Viac na Facebooku Hradu Tematín.

Stručne z histórie

Tematín vznikol v 13. storočí ako reakcia na obranné vpády tatárov a plnil hlavne strážnu funkciu. Bol svedkom niekoľkých bitiek, počas ktorých bol poškodený, ale nikdy nebol dobitý.

Koncom 17. storočia jeho funkcia pevnosti postupne strácala význam, pretože šľachta si začala budovať honosnejšie a príjemnejšie sídla v obciach.

V roku 1710 bol vydaný cisárskym vojskám, ktoré hrad poškodili. V roku 1721 dokumenty uvádzajú posledný údaj o tom, že na hrade sa už nič nenachádza a nie je strážený vojakmi.

Od roku 2007 sa o hrad stará dobrovoľné občianske združenie OZ Hrad Tematín, ktoré ho vďaka dobrovoľníkom a grantom postupne rekonštruuje. Pri konzervačných prácach uplatňujú dobové techniky, tradičné remeslá a receptúry.

Túra na Hrad Tematín z Obce Lúka, Hrádok a Bezovec

Obec Bezovec – Hrad Tematín (čas chôdze do 1:30 hod., prevýšenie 150 m) – modrá značka

Obec Lúka – Hrad Tematín (čas chôdze do 2 hod., prevýšenie 405 m) – modrá značka

Obec Hrádok, Dolina – Hrad Tematín,  (čas chôdze do 1:45 hod., prevýšenie 363 m) – žltá značka

Parkovanie a verejná doprava

Tematín je vzdialený od Piešťan asi 20 km. Najbližšie verejné parkovisko sa nachádza v obci Bezovec, v lokalite Bezovec, chaty. Autobus premáva do obce Nová Lehota – Bezovec.

Kam v okolí?

Navštívte Rozhľadňu Panská Javorina, Topoľčiansky hrad, Kúpele Piešťany, Jaskyňu Čertova pec, alebo Hrad Beckov.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Bezovec, chaty – Hrad Tematín a späť.

Zdroj: Hrad Tematín

Dĺžka:8 km Čas:4 hod Stúpanie:123 m Klesanie:123 m Lokalita: Považie Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Bezovec, Hrádok, Lúka,
Turistická
značka:
modrá, žltá
Trasa: Bezovec, chaty - Hrad Tematín a späť Web: http://www.tematin.eu/

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava