Ferratový deň na Martinkách

Malá Fatra

Pozývame všetkých milovníkov Via Ferratových ciest v piatok 24. júna 2022 na Ferratový deň na Martinkách. Na podujatie je potrebná registrácia.

Pre koho je Ferratový deň určený?

Podujatie organizuje stredisko Winter Park Martinky v spolupráci so spoločnosťou Fatra Ski, Horskou záchrannou službou a Penziónom Ferrata. Podujatie je realizované ako prezentačná aktivita pre novinárov, influencerov, milovníkov hôr, športu a turistiky.

V prípade aktívnej účasti (prechádzka Ferratou – je potrebná registrácia tu: https://bit.ly/3b0CFfC , aby Vám organizátori pripravili ferratový set a rezervovali kolobežku)

Ferrata Martin

Program podujatia začína v piatok 24. júna od 07:45

Všetky aktivity na Ferratovom dni sú bezplatné. Naši partneri sa postarajú o Váš komfort aj bezpečnosť. Počas výstupu prebehne komentovaná prehliadka, fotografovanie a interview.


• 07:45 – 08:00 príchod na miesto – Penzión Ferrata, možné parkovanie
• 08:00 príhovor, coffee break (HZS, Fatra Ski, Winter Park Martinky, primátor Ján Danko)
• 08:30 inštruktáž, rozdelenie do skupín, zápožička ferratových setov, vyrazenie na trasu
• 12:00 guláš a občerstvenie v reštaurácii Nová Ponorka
12:30 – 13:00 inštruktáž a zápožička horských terénnych kolobežiek, zjazd na Stráne

Ferratový deň na Martinkách
Ferratový deň na Martinkách – Ferrata HZS Martinské hole

História chodníka Ferrata HZS

Ferrata HZS na Martinských holiach patrí medzi prvú ferratu na Slovensku. Tento krásny chodník bol vybudovaný členmi Horskej záchrannej služby, Skialp klubom Kriváň a dobrovoľníkmi. Podľa Schallovej stupnice dosahuje táto ferrata obtiažnosť C – stredne ťažká a nie je vhodná pre deti do 10 rokov.

Ferrata je jednosmerná a zasadená do kaňonu Pivovarského potoka. Prístupná je z miestnej časti Martin – Stráne na konečnej zastávke MHD. Z veľkej časti je zabezpečená stúpačkami, rebríkmi a oceľovými lanami. Celá trasa vedie po červenej turistickej značke.

Pre turistov odporúčame ferratový set (prilba, sedák a tlmič pádov). Chodník je prístupný vždy v období od 1. júna do 15. septembra a od 1. novembra do 15. apríla.

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko v lokalite Martin – Stráne (miesto bývalej lanovky na Martinské hole). Najbližšia autobusová zastávka Stráne, konečná. Premáva sem MHD z Martina.

Ferratový deň na Martinkách
Ferratový deň na Martinkách

Dĺžka:
12 km
Čas:
5 hod
Stúpanie:
797 m
Klesanie:
797 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť ťažká
Prístupový bod Martin - Stráne
Turistická značka červená, žltá
Trasa Martin-Stráne - Ferrata HZS - Ráztoka - Chata Martinské hole - Hodinovka - Martin-Stráne
Občerstvenie Reštaurácia Nová Ponorka