Ďumbier

Nízke Tatry

Najvyšší vrch Nízkych Tatier s nadmorskou výškou 2043 m n.m. je skutočná výzva pre všetkých milovníkov vysokohorskej turistiky. Navyše sa nachádza neďaleko Štefánikovej chaty, vďaka čomu je výstup pohodlnejší aj s možnosťou občerstvenia, alebo ubytovania. Obľúbená je hrebeňová túra Chopok – Ďumbier. Pokiaľ hľadáte jednoduchú dĺžku trasy, odporúčame túru z Trangošky, cez Štefánikovu chatu.

Ďumbier

Ponúka jedinečný a unikátny kruhový výhľad na všetky dominantné pohoria stredného Slovenska. Z Ďumbiera môžeme za dobrého počasia pozorovať hrebeň Nízkych Tatier, Malú a Veľkú Fatru, Chočské vrchy, Západné a Vysoké Tatry.

Počas 2. svetovej vojny sa v okolí Ďumbiera udiali náročné boje medzi partizánmi a nemeckými vojakmi. Majestátny drevený dvojkríž na vrchole a pamätná tabuľa na Štefánikovej chate pripomína tieto udalosti.

Vďaka skvelej polohe, dobrej dostupnosti a vybudovaným turistickým chodníkom je vrchol pomerne ľahko zdolateľný pre všetky vekové kategórie. Ďumbier je dostupný celoročne, výstupová trasa na vrchol je vybudovaná bez technických istiacich pomôcok.

Ďumbier
Ďumbier – foto: Shutterstock

Turistika na Ďumbier, výstup cez Chopok, trasa zo Štefáničky

Zo Štefánikovej chaty je to pomerne jednoduchý. Pôjdeme po trase Štefánikova chata – Rázcestie na Krúpove sedlo – Krúpove sedlo – Ďumbier (čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 338 m) – červená značka

Počas súvislej snehovej pokrývky vedie od Štefáničky na Ďumbier zimná cesta, značená zimným tyčovým značením.

Z Trangošky pôjdeme po trase Trangoška – Štefánikova chata – Rázcestie na Krúpove sedlo – Krúpove sedlo – Ďumbier (čas výstupu do 3 hod., prevýšenie 903 m) – najprv zelená a potom červená značka

Z Chopku trasa po krásnej hrebeňovke Chopok – Konské – Demänovské sedloKrúpove sedlo – Ďumbier (čas výstupu do 1:30, prevýšenie 367 m) – červená značka

Z Demänovskej doliny navrhujeme trasu Jasná, Biela Púť – Pod Orlou skalou – Luková lanovka – Chopok Konské – Demänovské sedloKrúpove sedlo – Ďumbier (čas výstupu do 4:30, prevýšenie 1249 m) – najprv modrá a potom červená značka

Parkovanie a verejná doprava

V lokalite Trangoška na platenom záchytnom parkovisku. V Demänovskej doline na záchytnom centrálnom parkovisku Jasná – Biela Púť. Autobusom z južnej strany vystúpite na autobusovej zastávke Trangoška a zo severnej na zastávke Demänovská dolina, Jasná.

Kam v okolí?

Pod Ďumbierom sa nachádza Chata M. R. Štafánika s celoročnou prevádzkou. Na ceste z Trangošky odbočka na Jaskyňu mŕtvych netopierov. Za pozornosť stojí aj výstup na tretí najvyšší vrchol Nízkych Tatier Chopok.

Údaje o trase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Trangoška – Štefánikova chata – Ďumbier a späť.

foto: Shutterstock, Govisity, mgphotography.uk

Dĺžka:12 km Čas:5 hod Stúpanie:903 m Klesanie:903 m Lokalita: Nízke Tatry Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Trangoška, Chopok, Demänovská dolina
Turistická
značka:
červená, zelená
Trasa: Trangoška - Štefánikova chata - Ďumbier a späť Občerstvenie: Štefánikova chata

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava