Chata pod Suchým

Malá Fatra

Chata pod Suchým je dostupná z Varína a Nezbudskej Lúčky, trasa cez Jedľovinu je zjazdná aj na bicykli. Ponúka poctivú domácu kuchyňu a ubytovanie v lone tichej prírody. Sledujte aktuálne počasie aj cez webkameru. Chata pod Suchým sa nachádza vo výške 1075 m n.m., pod vrchom Suchý (1468 m n.m.) v Malej Fatre. Okolie chaty je tiež obľúbeným cieľom pre turistov, cyklistov, ktorí preferujú horské trasy a v zime rajom skialpinistov.

Otváracie hodiny

Domáca kuchyňa je otvorená každý deň v čase 7:00 – 22:00. Chata je otvorená celoročne a stala sa ideálnym východiskovým bodom na hrebeňovku Malej Fatry. Ale tiež cieľom výletov, napríklad za skvelým obedom.

Reštaurácia, ubytovanie a kontakt

Reštaurácia varí poctivé slovenské jedlo z domácich surovín. Špecialitou prevádzkovateľa sú tradičné chalupárske špeciality. Objednáte si tu napríklad buchty, guláš, klobásu, alebo kapustnicu.

Každá izba v chate má vlastné umývadlo a jednoduché zariadenie. V prípade núdze je možné využiť aj 2 x nocľaháreň s matracmi pre 7-8 osôb, kde je potrebné doniesť si vlastný spacák. Sprchy a WC sú na chodbe spoločné.

Cenník ubytovania nájdete TU. Nocľah rezervujte na čísle +421 918 662 535 a cez nový rezervačný formulár.

Chata pod Suchým

História Chaty pod Suchým

S nápadom výstavby prišiel Mikuláš Mlynarčík a od roku 1943 bola v prevádzke, ešte pod názvom Žilinská chata KSTL pod Suchým. Dobové zariadenie a útulnosť priestorov v kombinácii s dobrou kuchyňou dodáva Chate pod Suchým originalitu, ktorú oceňujú mnohí turisti. Celú históriu nájdete tu.

Trasa cez Starhrad

Túra z Nezbudskej Lúčky (červená značka) vedie okolo zrúcaniny Starhradu, kde aktuálne prebieha rekonštrukcia. Je odtiaľto ideálny výhľad na Domašínsky meander, ktorý vytvára rieka Váh.

Chata pod Suchým
Chata pod Suchým

Chata pod Suchým z Nezbudskej Lúčky a Strečna

Veľmi obľúbená je túra z Nezbudskej Lúčky, Strečna a Varína. Pôjdete po trase Nezbudská Lúčka – Podhradské – Chata pod Suchým (čas výstupu do 2:40, prevýšenie 775 m ) – modrá značka prechádza dolinou a červená okolo Starhradu cez Plešel (981 m n.m.).

Z Vrútok si môžete naplánovať okružný prechod cez Chatu pod Kľačianskou Magurou. Pôjdete po trase Turčianske Kľačany – Repištská dolina – Chata na Kľačianskej Magure – Sedlo pod Suchým – Suchý – Príslop pod Suchým – Chata pod Suchým (čas výstupu 4:30, prevýšenie 1096 m) – najprv zelená a potom červená značka.

Trasa od Chaty pod Kľačianskou Magurou môže byť v zime počas snehovej pokrývky nedostupná, terén pod Suchým je lavinózny.

Chata pod Suchým

Chata pod Suchým na bicykli

Cyklotrasa z Nezbudskej Lúčky prechádza dolinou popod Starhrad. Povrch lesnej cesty je v záverečnom stúpaní kamenistý a náročný na stúpanie. Táto varianta je určená len pre horské bicykle. Druhá jednoduchšia cyklotrasa prechádza po lesnej ceste z Varína cez Jedľovinu.

Webkamera

Aktuálne podmienky a počasie na chate sledujte live TU.

Parkovanie a verejná doprava

Autom je prístupná cesta do doliny až za železničné mosty v Strečne. Záchytné parkovisko sa nachádza v Nezbudskej Lúčke za kompou, aj na konci obce popri ceste do doliny.

Železničná zastávka Strečno – Nezbudská Lúčka. Zastávka autobusu Nezbudská Lúčka, ZŠ. V Strečne vystúpite na zastávke Strečno, pri lávke (použite kompu, lávka je v rekonštrukcii).

Kam v okolí?

Ak už ste zavítali na Chatu pod Suchým, nemusí to byť konečný bod Vašej túry. Na vrchol Suchý je to odtiaľto po červenej približne 1 hodina s prevýšením 398 m. Odporúčame hrebeňovku na Malý Kriváň. Asi 20 minút od chaty sa nachádza pomník Banderovským partizánom, nájdete ho pri zostupe po žltej značke.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Nezbudská Lúčka – Podhradské (Starý hrad) – Chata pod Suchým.


Dĺžka:
7 km
Čas:
2:40 hod
Stúpanie:
775 m
Klesanie:
60 m
Lokalita Malá Fatra
Náročnosť stredná
Prístupový bod Strečno, Nezbudská Lúčka
Turistická značka červená, modrá
Trasa Nezbudská Lučka - Podhradské (Starý hrad) - Chata pod Suchým
Občerstvenie Chata pod Suchým