Čertova skala

Zvolen

Podobnú záhadnú skalu by ste inde na Slovensku, dokonca v celej Európe, hľadali márne. Skalný hríb – Čertova skala sa nachádza v prírodnej rezervácii Boky, len neďaleko od mesta Zvolen, na juhu Kremnických vrchov. Je to skutočný prírodný unikát. Trasa na skalný hríb prechádza po náučnom chodníku z obce Budča.

Povesť o Čertovej skale?

Povesť o tajomnej skale hovorí, že si ju nachystal zlý čert, ktorý chcel potrestať obyvateľov Budče. Mal zákerný plán a chcel na dedinu zhodiť tento obrovský balvan. Našťastie ho prekvapil zavčas rána slnečný svit.

Skalný hríb – Čertova skala je v skutočnosti sopečný balvan s rozmermi približne 5 metrov kubických. Údajne môže mať hmotnosť až 17 ton. S najväčšou pravdepodobnosťou vznikol zvetrávaním okolitej mäkšej horniny. Tento jav vytvára pocit, akoby zostal stáť len na stopke, alebo dokonca levitoval vo vzduchu.

Na prvý pohľad by ste si povedali, že sa skala o chvíľu zrúti. Napriek tomu je stále pevná, a tak veríme, že bude návštevníkov lákať aj naďalej.

Čertova skala
Čertova skala – foto: Magda.adgaM

Ako sa sem dostať? Trasa na Čertovu skalu z obce Budča

Po náučnom chodníku, ktorý prechádza cez krásnu prírodnú rezerváciu Boky. Začína kúsok za obcou Budča a končí v Hronskej Dúbrave. Celkovo má 13 informačných tabuliek.

Prechádzka náučným chodníkom je nenáročná, prejdeme približne 3 km. Kráčame po trase Budča – Čertova skala (čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 220 m) – zelená značka

Z Hronskej Dúbravy cez Boky – Čertova skala (čas výstupu do 1 hod., prevýšenie 265 m) – značka náučného chodníka

Parkovanie a verejná doprava

Možností je viac. Zopár parkovacích miest sa nachádza na začiatku chodníka za obcou Budča, alebo pred reštauráciou Čertovská koliba. Autobusová zastávka Budča, rázcestie, alebo žel. stanica Hronská Dúbrava.

Čertova skala
Skalný hríb nad Budčou

Kam v okolí?

Navštívte zrúcaninu Pustého hradu, priamo nad mestom Zvolen. Šášovský hrad v Šášovskom Podhradí, alebo kúpele Sklené Teplice.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Budča – Čertova skala.

foto: Obec Budča


Dĺžka:
3 km
Čas:
1 hod
Stúpanie:
220 m
Klesanie:
60 m
Lokalita Zvolen
Náročnosť stredná
Prístupový bod Budča, Hronská Dúbrava
Turistická značka zelená
Trasa Budča - Čertova skala