Čertova skala

Zvolen

Takúto záhadnú skalu by ste inde na Slovensku, dokonca v celej Európe, hľadali márne. Skalný hríb – Čertova skala sa nachádza v prírodnej rezervácii Boky, len neďaleko od mesta Zvolen, na juhu Kremnických vrchov. Je to skutočný prírodný unikát. Trasa na skalný hríb vedie po náučnom chodníku z obce Budča.

Povesť o tajomnej skale hovorí, že si ju nachystal zlý čert, ktorý chcel potrestať obyvateľov Budče. Mal zákerný plán a chcel na dedinu zhodiť tento obrovský balvan. Našťastie ho prekvapil zavčas rána slnečný svit.

Skalný hríb – Čertova skala je v skutočnosti sopečný balvan s rozmermi približne 5 metrov kubických. Údajne môže mať hmotnosť až 17 ton. S najväčšou pravdepodobnosťou vznikol zvetrávaním okolitej mäkšej horniny. Tento jav vytvára pocit, akoby zostal stáť len na stopke, alebo dokonca levitoval vo vzduchu.

Na prvý pohľad by ste si povedali, že sa skala o chvíľu zrúti. Napriek tomu je stále pevná, a tak veríme, že bude návštevníkov lákať aj naďalej.

Čertova skala
Čertova skala – foto: Magda.adgaM

Ako sa sem dostať? Trasa na Čertovu skalu z obce Budča

Prídete sem po náučnom chodníku, ktorý prechádza cez krásnu prírodnú rezerváciu Boky. Začína kúsok za obcou Budča a končí v Hronskej Dúbrave. Celkovo má 13 informačných tabuliek.

Prechádzka náučným chodníkom je nenáročná, celkovo prejdete približne 5 km.

Parkovanie a verejná doprava

Možností je viacero. Zopár parkovacích miest sa nachádza na začiatku chodníka za obcou Budča, alebo pred reštauráciou Čertovská koliba. Železničná zastávka Budča, alebo stanica Hronská Dúbrava.

Kam v okolí?

Navštívte zrúcaninu Pustého hradu, priamo nad mestom Zvolen. Šášovský hrad v Šášovskom Podhradí, alebo kúpele Sklené Teplice.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne. Namerali sme ich na trase Budča – Čertova skala a späť.

foto: Obec Budča

Dĺžka:9 km Čas:4 hod Stúpanie:264 m Klesanie:264 m Lokalita: Zvolen Náročnosť: stredná Prístupový
bod:
Budča, Hronská Dúbrava
Turistická
značka:
zelená
Trasa: Budča - Čertova skala a späť

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava