Rozhľadňa Golianovo

Nitra

Na cyklistickej trase medzi Nitrou a Vráblami, pri obci Golianovo pribudla atraktívna novinka. Rozhľadňa Golianovo je špecifická konštrukciou a umiestnením. Nachádza sa v blízkosti Golianovského rybníka. Stavbu tvorí drevená konštrukcia, podopretá na železobetónových pilieroch s oceľovým točitým schodiskom. Má štvorcový pôdorys s rozpätím 15 metrov a výškou 22 metrov. Pre verejnosť bola sprístupnená vo februári 2024.

Z dvoch pozorovacích plošín, umiestnených vo výškach 9 a 19 metrov, si návštevníci môžu užívať výhľady na okolitú krajinu, za ideálnych podmienok až k hraniciam s Maďarskom. Autorom projektu je Ing. Arch. Peter Mizia z architektonického ateliéru Neutra.

Rozhľadňa Golianovo
Rozhľadňa Golianovo

Rozhľadňa Golianovo je otvorená celoročne a bezplatne

Rozhľadňa je prístupná verejnosti celoročne a bezplatne, čo ju robí ideálnym cieľom pre rodinné výlety a cyklotúry v Nitrianskom kraji. V prípade poľadovice, búrky, alebo silného vetra neodporúčame výstup na vyhliadku.

Plánuje sa výstavba ďalších

Táto rozhľadňa je len začiatkom projektu Nitrianskeho samosprávneho kraja na vytvorenie siete rozhľadní okolo cyklotrás a obohatenie turistickej ponuky regiónu. Stavba sa začala v novembri 2022 a dokončená bola v novembri 2023. Rozhľadňa je súčasťou oblasti Malocetínske vinohrady, na svoje si prídu predovšetkým milovníci vína.

Rozhľadňa Golianovo
Rozhľadňa Golianovo

Parkovanie a verejná doprava

Pre tých, ktorí prídu autom, sú pripravené vyhradené parkovacie miesta priamo pri rozhľadni. Najbližšie autobusové zastávky v obci Golianovo, alebo Malý Cetín.

Kam v okolí?

foto a zdroj: KOCR Nitriansky kraj, Branislav Becík


Lokalita Golianovo
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Golianovo, Malý Cetín