Cyklokorytnička

Liptov

Cyklokorytnička patrí medzi najkrajšie cyklotrasy v okolí Ružomberka. Vedie po telese bývalej úzkorozchodnej železnice z Ružomberka do Korytnice. Po ceste vás určite poteší veľa príjemných zastávok a pozoruhodných miest. Trasa začína v Ružomberku na Šoltýsovej ulici a končí v Korytnici. Nedávno časť cyklotrasy opravili a na poškodených miestach vyasfaltovali nový koberec.

Cyklochodník je určený pre horské a trekové bicykle s miernym stúpaním. V závislosti od prejdenej vzdialenosti trasu zvládnu aj deti.

Cyklokotrasa Ružomberok – Korytnica križuje na 3 miestach hlavnú cestu na Donovaly. Na týchto úsekoch treba zvýšiť opatrnosť a venovať dostatočnú pozornosť bezpečnosti. Popri trase vybudovali niekoľko oddychových miest s posedením, studničky s pitnou vodou, ale aj ohniská.

Cyklokorytnička

Stručne z histórie uzkorozchodnej železnice

Úzkorozchodná železnica v týchto miestach fungovala 66 rokov (1908 – 1974) a v súčasnosti sa z nej v tejto lokalite veľa nezachovalo. Zašlú slávu výnimočného technického diela pripomínajú už len informačné tabule, ktoré sa nachádzajú popri cyklochodníku. Taktiež sa zachovali niektoré historické budovy zastávok a továrne.

Cyklokorytničkou po trase Ružomberok – Korytnica kúpele

Trasa vedie malebnými miestami Revúckej doliny a prechádza cez Ružomberok, zápalkáreň – Biely Potok – Podsuchá – Liptovská Osada a končí v lokalite Korytnica, kúpele (cyklotrasa má dĺžku 22 km, stúpanie 322 m)

Cyklokorytnička

Ako sa sem dostať?

Cyklochodník začína v Ružomberku presne tu. Počas letnej sezóny je pri parkovisku otvorený malý bufet s občerstvením.

Cestovný poriadok Korýtko 2024

Z Ružomberka hlavnej stanice vás do stanice Zápalkáreň, počas letných mesiacov privezie historický vlak Korýtko. Cestovný poriadok nájdete priamo TU. Premáva od 29.6. do 1.9.2024 každú sobotu a nedeľu.

Parkovanie a verejná doprava

Železničná a autobusová stanica v Ružomberku je vzdialená 4 km od začiatku cyklochodníka a stanice Zápalkáreň. V Ružomberku sa nachádza parkovisko hneď na začiatku Cyklokorytničky, pri stanici Zápalkáreň.

Kam v okolí?

Odporúčame obľúbené turistické lokality na trase: Brankovský vodopád (najvyšší v Nízkych Tatrách) odbočka z obce Podsuchá. Je vyznačená smerovou šípkou a zjazdná skôr pre horské bicykle. Na trase sa nachádza ďalšia historická lokalita, zapísaná v Unesco, a to osada Vlkolínec. Odbočíte sem z obce Biely Potok. Neďaleko Ružomberka obdivujte históriu na Hrade Likava. Z Ľubochne vedie ďalšia atraktívna cyklotrasa cez Ľubochniansku dolinu.

Cyklokorytnička Podcast

Údaje o dĺžke, čase a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase Ružomberok – Biely Potok – Liptovská Osada – Korytnica kúpele.

foto: archív mesta Ružomberok


Dĺžka:
22 km
Stúpanie:
322 m
Lokalita Liptov
Náročnosť stredná
Prístupový bod Ružomberok
Trasa Ružomberok - Biely Potok - Liptovská Osada - Korytnica kúpele
Občerstvenie Jánošíkova koliba Penzión Svätopluk