Čutkovská dolina

Liptov

Známa a nezmáma je prezývaná Čutkovská dolina, ktorá sa nachádza v krásnom tichom prostredí, neďaleko mesta Ružomberok. Spoznajte okrem okolia koliby aj všetky jej nádherné zákutia, tiesňavy a vodopády.

Náučný chodník, ktorý vás prevedie celou dolinou má 10 informačných tabúľ, 6 mostíkov a oddýchnuť si môžete na drevených lavičkách. Nájdete tu tiež niekoľko verejných ohnísk a studničky s pitnou vodou. Čutkovská dolina je vhodná pre deti a rodinnú prechádzku.

Začiatok Čutkovskej doliny je pri kolibe

Väčšina návštevníkov pozná atrakcie, ktoré sa nachádzajú v okolí koliby. Nájdete tu minizoo, rôzne adrenalínové atrakcie, rybník, romantickú vodnú nádrž/priehradu a tradičnú liptovskú drevenú kolibu U dobrého pastiera.

Čutkovská dolina
Čutkovská dolina

Jelení a Jamišný vodopád

Tie najkrajšie miesta Čutkovská dolina ukrýva až na jej úplnom konci. Odporúčame prejsť trasu po celom náučnom chodníku, z ktorého vedie najprv odbočka na Jelení vodopád.

Tento vodopád má výšku 24 metrov. Najmohutnejší je v jarných mesiacoch, alebo po výdatných dažďoch. Na jeseň, alebo v zime je takmer suchý.

Ďalšia odbočka z doliny vedie k Jamišným vodopádom. Nižný vodopád je vysoký 12 metrov a Vyšný má výšku 5,5 metra. Vodopády boli dlho ukryté pred očami obdivovateľov. Sprístupnili ich až po vybudovaní chodníka a drevených mostíkov.

Čutkovská dolina
Čutkovská dolina

Tiesňava na konci doliny

Medzi najväčšie lákadlá Čutkovskej doliny patrí Tiesňava za dierou v nadmorskej výške 850 metrov. Nájdete ju až v samom závere doliny.  V tiesňave vybudovali schody do pevnej skaly, ale aj ochranné zábradlie a je skutočne úchvatná.

Kaňon tiesňavy má dĺžku 68 metrov a v minulosti ho vytvoril Čutkovský potok.

Čutkovská dolina – Bezbariérová dolina

Celá dolina až po Chatu pod Kozím je bezbariérová. Priechodná je tiež na horskom, alebo trekingovom bicykli.

Parkovanie a verejná doprava

Najbližšie veľké záchytné parkovisko sa nachádza neďaleko Koliby u Dobrého pastiera v Čutkovskej doline, približne 7 km od Ružomberka. V kolibe ponúkajú aj ubytovanie. Najbližšia zastávka autobusu mestskej hromadnej dopravy sa nachádza v lokalite Klačno, otočka.  Premávajú sem linky MHD aj zo železničnej stanice v Ružomberku.

Kam v okolí?

Navštívte pamiatku zapísanú v Unesco, podhorskú obec Vlkolínec. Na Liptove odporúčame napríklad Cyklokorytničku do Korytnice, Hrad Likava, Liptovský hrad nad obcou Kalameny, alebo túru na Veľký Choč. Vyskúšajte v Kolibe u Dobrého pastiera pivné kúpele.

Údaje o čase, dĺžke a prevýšení sú len informatívne a namerali sme ich na trase: Ružomberok, Černová – Čutkovská dolina – Chata pod Kozím – Jelení vodopád a späť

Dĺžka:13 km Čas:4 hod Stúpanie:690 m Klesanie:690 m Lokalita: Liptov Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Ružomberok, Černová
Turistická
značka:
modrá
Trasa: Ružomberok, Černová - Čutkovská dolina - Chata pod Kozím - Jelení vodopád a späť Občerstvenie: Koliba u Dobrého pastiera

Poľský hrebeň
Vysoké Tatry Poľský hrebeň
Hrad Devín
Bratislava Hrad Devín
Manínska tiesňava
Strážovské vrchy Manínska tiesňava