Ako sa pripraviť na jarnú cyklistickú sezónu

Slovensko

Pokiaľ je vašim koníčkom cyklistika a svoj voľný čas radi trávite šliapaním do pedálov, či patríte medzi cestných alebo horských cyklistov, na prvý štart v novej sezóne sa vždy treba dôkladne pripraviť.

Iba na bicykli v dobrom technickom stave sa športovec môže cítiť naozaj bezpečne a pokojne si užívať všetky krásy, ktoré cyklistika a jarná príroda ponúka. Po zime je nutné bicykel podrobiť dôkladnej kontrole, ideálne v odbornom servise. Základná kontrola technického stavu bicykla obsahuje kontrolu svetiel a odrazových skiel, kolies a plášťov, brzdových komponentov, laniek a ložísk.

Je dobré vedieť, že čím príkladnejšie sa cyklista o svoj bicykel stará, tým viac šťastných a bezpečných kilometrov môže na ňom najazdiť. A pokiaľ bicykel ešte nemáte, stačí navštíviť predajňu bicykle Bratislava a poradiť sa s odborníkmi, ktorý model je pre vás ten najvhodnejší.

Športové batohy a brašne

Či vlastníte horský bicykel, cestný, crossový, mestský alebo elektrický bicykel, na svojich jarných cyklistických výletoch nikdy nepodceňte nielen technický stav bicykla, ale ani cyklistickú výbavu. K ochrannej výbave cyklistu patrí prilba, okuliare, rukavice a chrániče. Batoh zvoľte dostatočne veľký, pevný, no čo najľahší, s nastaviteľnými popruhmi. Na dlhších potulkách v jarnej prírode budete okrem batoha zrejme potrebovať aj postranné tašky s držiakmi, ktoré sa inštalujú na predné alebo zadné kolesá. Postranné brašne však vždy zaťažte rovnomerne a vhodné rozloženie batožiny určite nepodceňte.

Aby ste pri balení nezabudli na nič podstatné, vopred si ujasnite, čo je naozaj dôležité zobrať so sebou. Nezabudnite, že každý kilogram navyše do veľkej miery ovplyvňuje aj jazdné vlastnosti bicykla.

Na čo nezabudnúť pri balení

Na výlete potrebuje cyklista buď klasickú mapu alebo navigáciu. Potrebná je tiež baterka, základné náradie, rezervná duša, hustilka, lepenie a zámok. Pokiaľ sa chystáte aj kempovať, v kempingovom vybavení cyklistu nemôže chýbať stan, karimatka, spací vak a set na varenie. A zabudnúť nemožno ani na hygienické potreby a príručnú lekárničku, v ktorej má byť dezinfekcia, obväz, leukoplast a lieky na najčastejšie zdravotné problémy.

Čo sa oblečenia týka, veľkou výhodou sú funkčné, rýchlo schnúce a dobre skladné odevy. Športové oblečenie je ideálne voliť zo špeciálnych látok, ktoré cyklistu neobmedzujú v pohybe. Vrchné zvršky majú byť nepremokavé, s reflexnými prvkami. Dobre viditeľné reflexné prvky na odevoch sú z hľadiska bezpečnosti dôležité nielen v rámci cestnej premávky, ale aj v prírode a podceniť nemožno ani kvalitnú športovú obuv.


Lokalita Slovensko