4 tipy ako sa pripraviť na novú cyklosezónu

Slovensko

Cyklistická sezóna 2022 sa môže pomaly, ale isto začať. Či už patríte k cestným alebo horským cyklistom, vyrazíte si na bicykel raz začas alebo šliapaním do pedálov trávite pravidelne desiatky hodín, pred prvým štartom v roku je dobré sa dôkladne pripraviť. Spísali sme pre vás užitočné tipy, aby ste na nič nezabudli a mohli si užiť celú sezónu naozaj naplno.

Údržba bicykla

Kontrola bicykla

V prvom rade svoj bicykel po zime umyte a následne ho podrobte dôkladnej kontrole. Takáto kontrola technického stavu dvojkolesového tátoša predstavuje totiž nevyhnutnosť. Nikdy nesadajte po zimnej pauze na bicykel bez toho, aby ste si preverili jeho technický stav. Pri kontrole sa zamerajte na:

  • brzdové komponenty,
  • skrutky na bicykli, uvoľnené dotiahnite,
  • plášte kolies ( ak je dezén zodratý, je potrebné vymeniť),
  • dofúkajte kolesá,
  • opotrebovanie reťaze,
  • lanká.

Ak na svojom bicykli jazdíte naozaj často, najlepšie spravíte, ak sa pred prvou jazdou objednáte na odbornú prehliadku do servisu bicyklov. Skúsený pracovník servisu vám bicykel kompletne skontroluje, odborne nastaví brzdy, prehadzovanie, vycentruje kolesá, premaže ložiská a pohyblivé časti, opraví a vymení prípadné poškodené či opotrebované časti. Nezabudnite ale, že servisné prehliadky bicyklov sú na začiatku sezóny veľmi žiadané. V prípade záujmu o odborný servis sa na prehliadku objednajte radšej s dostatočným predstihom. 

Cyklotrasa

Doplnenie výbavy

Pred začatím sezóny venujte pozornosť aj svojej výbave – najmä tej bezpečnostnej. Skontrolujte prilbu a v prípade poškodenia ju vymeňte za novú. Dokúpiť si môžete aj nové oblečenie.

Chýbať by vám nemal ani zámok na bicykel, fľaša na vodu, taštička či servisná sada, ktorá vám pomôže v prípade neočakávaných problémov na cestách. Ak vám čokoľvek z vašej cyklistickej výbavy už doslúžilo, alebo ju plánujete rozšíriť, začiatok sezóny je tým najvhodnejším obdobím.

V tomto čase máte na výber z najširšieho sortimentu a zvyčajne obchodníci ponúkajú aj najväčšie zľavy. Na začiatku cyklistickej sezóny nájdete široký sortiment cyklo doplnkov aj v Lidl letáku. Lidl je známy tým že má v ponuke kvalitné športové doplnky za výhodné ceny. Vďaka tomu si našiel pre tento sortiment na Slovensku veľké množstvo zákazníkov.

4 tipy ako sa pripraviť na cyklosezónu

Preštudovanie noviniek v zákone o cestnej premávke týkajúcich sa cyklistov

Od marca tohto roku došlo k viacerým zmenám v zákone o cestnej premávke, ktoré sa týkajú cyklistov. Ich hlavnou úlohou je zlepšenie bezpečnosti a postavenia cyklistov v cestnej premávke. Tieto zmeny by mal preto dobre poznať každý cyklista, nielen tí, ktorí jazdia po cestách.

Hlavnou novinkou je zmena odstupu pri obiehaní. Po novom je vodič auta pri obiehaní cyklistu povinný udržať od neho odstup najmenej 1 m pri rýchlosti 50 km/h a vo vyššej rýchlosti minimálne 1,5 m.

K základným povinnostiam vodiča auta od marca patrí aj neohrozenie cyklistov na cestičke pre cyklistov, pri odbočovaní a vchádzaní na cestu.

Zákon zmenil aj prednosť v jazde pre cyklistov. Po novom má prednosť každý, kto ide priamo predtým, kto odbočuje. V praxi to znamená, že ak aj ide cyklista priamo po cyklochodníku, ktorý je oddelený od cesty, má prednosť pred vozidlom, ktoré z danej cesty odbočuje a križuje cyklochodník.

Novela zákona cyklistom taktiež umožnila na cestách jazdiť dvaja vedľa seba za podmienky, že idú naraz minimálne šiesti.

Cyklotrasa Trstená – Nowy Targ

Prieskum nových cyklotrás

Našťastie aj na Slovensku sa začína cyklistika čoraz viac rozmáhať. Vďaka tomu postupne pribúdajú nové cyklotrasy a cestičky pre cyklistov. Ako príjemnú prípravu na novú sezónu si tak môžete zaradiť aj preskúmanie cyklotrás v okolí. Možno vás čaká príjemné prekvapenie v podobe novej neprebádanej trasy, ktorú bude stáť za to čím skôr vyskúšať.

Napríklad plánovaná najdlhšia cyklotrasa na Slovensku v okolí Terchovej, cyklomagistrála Terchovská dolina, mala ohlásené otvorenie v roku 2022. Čo ak ju už otvorili?

Čím príkladnejšie sa budete o svoj bicykel starať, tým viac šťastných a bezpečných kilometrov na ňom najazdíte. Venujte mu preto dostatočnú pozornosť minimálne na začiatku a na konci sezóny. No nezabudnite ho aspoň umyť a prípadne dofúkať aj inokedy počas sezóny. Len na bicykli v dobrom technickom stave sa totiž môžete cítiť naozaj bezpečne a užiť si všetky krásy, ktoré tento šport so sebou prináša.

foto: VÚCBA, Shutterstock

Lokalita: Slovensko