Zvolenský zámok

Zvolen

Zvolenský zámok je neodmysliteľný symbol mesta Zvolen. Nachádza sa priamo v centre, neďaleko hlavnej železničnej stanice a parku. Otváracie hodiny a termíny prehliadok nájdete dole v článku.

Postavený bol v 14. storočí uhorským kráľom Ľudovítom I. Spočiatku zámok slúžil ako poľovnícke sídlo uhorských kráľov, dnes sa v ňom konajú výstavy. Nikdy nebol plánovaný ako strategický, alebo obranný. Slúžil hlavne na reprezentačné sa ubytovacie účely.

Zámok je dodnes vo veľmi dobrom a zachovalom stave. Okolie je opevnené a chodníky sú upravené. Určené aj na oddych, alebo prechádzky. Zvolenský zámok je zaradený medzi národné kultúrne pamiatky a prevádzkuje ho Slovenská národná galéria.

Zvolenský hrad
Zvolenský hrad

Prehliadka, obrazáreň a kaviareň na Zvolenskom zámku

Obdivovať môžete stále expozície v priestoroch zámku: Ikony na Slovensku, Gotické umenie, Európske maliarstvo 16. – 19. storočia a Vidieť, vidieť, vidieť. Stredoveký Zvolenský zámok je v súčasnosti najbohatšou obrazárňou na Slovensku. Na nádvorí hradu máte možnosť vychutnať si kávu, čaj a pokochať sa atmosférou tohto historického miesta.

Obľúbené podujatia a historický pancierový vlak

Každoročne sa tu v lete konajú Zámocké hry zvolenské, ktorými si spríjemnite exkurziu zámku. Aktuálny program podujatí nájdete na oficiálnom webe Slovenskej národnej galérie. Neďaleko v parku si nenechajte ujsť prehliadku makety pancierového vlaku, ktorý pripomína udalosti Slovenského národného povstania.

Zvolenský hrad
Zvolenský hrad

Ako sa sem dostať?

Prístup k zámku je veľmi jednoduchý. Určite ho neprehliadnete. Má skvelú turistickú polohu, hneď pri železničnej stanici v meste Zvolen.

Otváracie hodiny a vstupné do Zvolenského zámku

Zvolenský zámok je otvorený celoročne od utorka do nedele, vždy od 10:00 do 17:30. Otváracie hodiny môžu byť počas podujatí a hlavnej turistickej sezóny zmenené. Ako je dnes otvorené zistíte priamo tu. Na vstupnom ušetria deti, žiaci, ZŤP a oplatí sa zakúpiť rodinná vstupenka. Kompletný cenník je k nahliadnutiu na webe SNG.

Parkovanie a verejná doprava

Platené verejné parkovisko, priamo pred zámkom. Prístup z ulice Janka Jesenského. Osobná železničná a autobusová stanica Zvolen a odtiaľto pokračujte cez park, až prídete pred Zvolenský zámok

Kam v okolí?

V okolí Zvolena navštívte Pustý hrad, Čertovu skalu, Drevený artikulárny kostol v obci Hronsek, Šášovský hrad a v obci Podzámčok Hrad Dobrá Niva.

Decathlon - Turistika

Dĺžka:
1 km
Čas:
2 hod
Lokalita Zvolen
Náročnosť ľahká
Prístupový bod Zvolen
Trasa Zvolen mesto - Zvolenský zámok
Nové Štrbské pleso
Vysoké Tatry Nové Štrbské pleso
Chleb
Malá Fatra Chleb