Zrúcanina Katarínka

Malé Karpaty

Jedinečná a priam magická zrúcanina Katarínka. Jednoduchá turistika aj pre deti z obce Dechtice a Naháč. Po lesnej ceste sem prídete aj s kočíkom. Pôvodne opustený kláštor sa nachádza približne 20 km severne od Trnavy.

Kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej bol založený v roku 1618 na mieste gotickej kaplnky a patril františkánskemu rádu. V roku 1786 bol kláštor zrušený dekrétom cisára Jozefa II a odvtedy toto miesto chátra. Našťastie sa dodnes zachovali kostolné ruiny s vežou a časť kláštornej budovy.

Zrúcanina Katarínka
Zrúcanina Katarínka – foto: Shutterstock

V súčasnosti prebieha obnova a konzervovanie formou letných táborov pre mladých ľudí. Stále sa môžete pridať medzi dobrovoľníkov, ktorí pracujú na obnove.

V roku 2017 bola na Katarínke skolaudovaná a slávnostne otvorená veža s vyhliadkou, ktorá je otvorená väčšinou počas letnej sezóny. V okolí kláštora môžete aj opekať na určených a vyhradených miestach. Pri Katarínke sa nachádzajú vyhradené miesta na piknik a posedenie. Kláštor a Kostol Katarínka vybudovali v tichom prostredí na okraji lesa, mimo hlavnej cesty.

Lesná železnica priamo pri Zrúcanine Katarínka

Neďaleko Katarínky sa nachádza aj expozícia úzkorozchodnej lesnej železnice, ktorá v Malých Karpatoch slúžila na zvážanie dreva. Tvorí ju krátky úsek Malokarpatskej lesnej železnice s rozchodom 600 mm, V minulosti tvorila rozsiahly systém úzkorozchodných priemyselných železníc v regióne Smoleníc a Dobrej Vody. Vznikla pre dopravu dreva z lesov v okolí do chemickej fabriky.

Zrúcanina Katarínka

Otváracie hodiny

Termíny kultúrnych podujatí a otváracie hodiny veže nájdete TU. Do zrúcaniny kláštora a kostola je vstup možný kedykoľvek. Vstup do celého areálu je počas roka časovo neobmedzený a bezplatný. Na vežu sa nevylučuje dobrovoľný príspevok.

Ako sa sem dostať?

Po modrej turistickej značke prídete z obce Naháč. Dĺžka prístupu je približne do 40 minút. Z obce Dechtice je zrúcanina Katarínka dostupná po žltej značke, približne do 1 hod.

Parkovanie a verejná doprava

Autom prídete k odbočke z hlavnej cesty, medzi obcami Dechtice a Naháč. Zaparkujete na verejnom parkovisku priamo tu. Odtiaľto pokračujete pešo po lesnej ceste 20 minút.

Kam v okolí?

Nad obcou Smolenice navštívte Smolenický zámokHradisko Molpír, alebo Jaskyňu Driny. Zo Smoleníc turistika na vrch Záruby a na Hrad Ostrý Kameň. Pozrite si aj iné zaujímavé miesta na Slovensku v kategórii výlety.

foto: Shutterstock, PalickaP

Dĺžka:4 km Čas:3 hod Stúpanie:70 m Klesanie:70 m Lokalita: Malé Karpaty Náročnosť: ľahká Prístupový
bod:
Naháč, Dechtice
Turistická
značka:
modrá, žltá
Web: https://www.katarinka.sk/

Rozhľadňa u Jantov
Kysuce Rozhľadňa u Jantov
Vodopád Skok
Vysoké Tatry Vodopád Skok